| hagi24 a întrebat:

Vreau sa-mi imi renoiesc actul de nastere(nu l-am pierdut nici deteriorat, etc).De ce acte am nevoie si de unde pot sa fac un certificat nou.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La preschimbarea certificatului de tip vechi cu unul de tip international, ai nevoie de o cerere, certificatul vechi, cartea de identitate si un timbru fiscal de 2 lei. Cererea se depunde la Primaria localitatii la care a fost inregistrata nasterea.

p.s. Posibil sa-ti ceara si plata unei taxe de arhiva.

| dannyel86 a răspuns:

In cererea de eliberare sunt stipulate motivele pentru care vrei sa-ti scoti un nou certificat de nastere (duplicat, banuiesc de tip european). Daca e un alt motiv intemeiat (in afara de pierdere, furt, distrugere), cum ar fi, de exemplu, pentru strainatate, atunci poti solicita un duplicat la primaria localitatii in care te-ai nascut sau unde ai ultimul domiciliu. Sper sa nu ma insel cu privire la aceste date, dar eu parca asa imi amintesc.