| hagi24 a întrebat:

Vreau sa-mi imi renoiesc actul de nastere(nu l-am pierdut nici deteriorat, etc).De ce acte am nevoie si de unde pot (primarie etc si pe unde trebuie sa umblu) sa fac un certificat nou.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate obtine un duplicat al certificatului de nastere doar daca cel vechi este furat, pierdut sau deteriorat, iar unul nou in caz ca esti adoptat.
Duplicatul se obtine de la starea civila care a eliberat certificatul actual, in baza unei cereri, a copiei de pe actul de identitate si a unei taxe de cca 100 lei, platita la trezorerie.

| hagi24 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea de tip european happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru hagi24):

Si de ce n-ai spus asta?
Trebuie sa mergi cu actul de identitate si certificatul vechi.