| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi retrag dosarul de la fac dar am platit deja prima rata. care e procedura pentru acest lucru? se plateste vreo taxa pentru retragere? trebuie sa lasi vreun document la ei?

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dacă ai plătit a doua sau alte rate, pe alea le vei primi înapoi.
Dar, prima rată nu se returnează niciodată, indiferent de situaţie. Cam asta e politica facultăţilor de stat care au şi regim cu taxă. Acum,... la cele private poate o fi altfel dar mă îndoiesc.
În altă ordine de idei, mergi la secretariatul facultăţii şi te îndrumă ei ce să faci. În principiu (cel puţin aşa e la stat) trebuie să faci o cerere şi apoi să completezi fişa de lichidare care implică nişte drumuri - o viză de la biblioteca universităţii - unde se plăteşte o taxă de 2-3 lei cu titulatura de taxă de lichidare, o viză de la căminul studenţesc în care ai stat (dacă ai stat, dacă nu, nu), o viză de la serviciul social şi, apoi, revii cu fişa de lichidare şi-ţi mai pune o viză acolo la secretariat unde îţi şi înapoiază diploma de bacalaureat, fotografiile lăsate acolo şi eventualele alte acte pe care le-ai mai lăsat tu acolo.
Succes.

1 răspuns:
| Melody a răspuns:

Trebuie doar sa faci o cerere. Te prezinti cu ea la secretariat si iti vor da dosarul in schimb. Nu te astepta insa sa iti restituie si banii.