| benga94 a întrebat:

Vreau sa renovez apartamentul! Ideia ar fi sa iasa ceva frumos dar nu foarte scump, inca am calciu pe peretii si din ce am inteles glet peste calciu nu e o idee buna deci ar trebui dat jos si dat cu glet peste tot, a 2 varianta ar fi sa pun placi de rigips peste tot si sa dau direct lavabila ca am inteles ca peste rigips nu se mai da cu glet,cei care ati trecut prin asa ceva ce parere aveti? cum e mai bine cum nu e bine,care ar fi mai ieftin etc, astept sfaturi parerii, dau si funda!

4 răspunsuri:
| catalin41190 a răspuns:

Salut.Am trecut si eu prin asa ceva. Inainte de a da cu glet peste (se poate face si asa ceva, desi e o prostie), poti sa spacluiesti putin, macar sa indepartezi colturile calciului, apoi dai cu amorsa, lasi sa se usuce si apoi dai cu glet. Poti da doua straturi, unul care sa acopere iar unul care sa finiseze. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ieftin ar fi daca te-ai incumeta tu sa dai calciul jos. Iti ia ceva timp, dar faci lucru cum trebuie.Placarea cu rigips costa ceva si nu poti da direct lavabila, trebuie gletuit, se vor vedea imbinarile.Alegerea e a ta.Numai bine si spor sa ai!

| Anitta97 a răspuns:

laughing) calciu pe pereti laughing) nici bunicamea nu mai are asa ceva la tara laughing)) tongue

| EDY200 a răspuns:

Deci dai cu amorsa inainte sa dai cu glet