| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa trec terenul si casa bunicii pe mine doar ca ea nu le-a intabulat.Cum pot sa procedez si cat ma costa?
Sunt 12 sau 14 ari de teren si din cate am inteles trebuie sa ia semnături de la surorile ei.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu sunt întabulate pe numele ei, nu îi aparțin.
Astfel, clarificarea acestui aspect al propietății, este primul pas.
Dacă este nevoie de semnăturile surorilor înseamnă că acel teren aparține și lor, și succesiunea nu a fost făcută. Astfel în primul rând trebuie să o asiști pe bunica ta să intre în posesia casei și terenului. Asta poți clarifica cu un notar, dar demersurile trebuie să le facă bunica ta, ea să ceară și ea să semneze cereiri. ea să se prezinte la notar. nu poți dta în numele ei. Sunt taxe notariale, și taxe la stat care depind valoarea proprietății, așa cum este ea evaluată legal, Asta decide notarul conform legii. Doar după ce toate acestea sunt clarificate, poți aranja ca bunica să treacă proprietatea pe numele tău print-o donație sau altfel, tot legal.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Daca bunica ta are Titlu de Proprietate pe teren singura, nu mai este nevoie de semnăturile surorilor.
Daca bunica ta vrea să-ți treacă casa pe tine, o poate face odată cu intabularea, comisionul datorat notarului fiind o idee mai mare decât daca ai face donatia separat. Eu am primit de la părinți casa si gradina, in urma cu ani. Comisionul pentru intabulare a fost 2 milioane 7 sute de mii iar pentru vanzare- cumpărare a mai adăugat 2 sute de mii. Cum s-ar veni in banii de acum 270 RON + 20 RON = 290 RON. Asta a fost in 1999.