| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa trimit un colet prin posta intr-un alt oraș. Știe cineva cum se procedează? Cât plătesc transportul? Se plătește in funcție de distanță sau cântărește coletul? Trebuie sa-mi deschid cutie poștala sau ceva de genul? Cât timp durează tot procesul asta? Și in câte zile ajunge?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Il amabalezi frumos in cutie si hartie alba. Eu le lipeam cu scotch din acela dublu, pe interorul hartiei ca sa nu se vada dar se poate si cu din cel lat. Apoi le legam cu o sfoara sa aiba de ce apuca transportatorii. Ceva de genul: http://bit.ly/2NZNuAx
Apoi sus, in stanga scriam numele si adresa expeditorului si jos in dreapta ale destinatarului. Apoi te duci la posta si-l prezinti. Acum scriu ele avizele. Mai de mult le scriam eu. Daca vrei sa-ti vina banii pe el trebuie dat contra ramburs cu mandat postal ce-l completezi cu adresa expeditorului (tu) la destinatar si invers la expeditor pentru ca tie trebuie sa-ti vina banii. Transportul se plateste dupa greutate, distanta si calitatea de fragil daca o pui (sa zicem ca ai sticlarie in colet). Procesul dureaza depinzand de tine: in cat timp il amabalezi, in cat timp il duci la posta dar si de cat oameni sunt la coada. In fata oficiantului nu dureaza mai mult de circa 5 minute. In cate zile? Depinde de distanta. din Bucuresti pana la Satu_mare poate face 3-4 zile dar se poate intampla sa-l primesti si dupa 3 luni daca-l ratacesc. Oricum scrii o valoare cu 50 lei mai mult decat face sa ai si tu ceva castig daca-l pierd complet. Atentie! Si valoarea declarata da pretul transportului. Pentru un Kg. la 300 Km. plateam circa 12 lei.

| anonimg a răspuns:

1. "Cum se procedează?" Posta romana este diferita de firmele private de curierat.
2. Platesti in functie si de distanta si de greutate indiferent daca alegi posta romana sau curieri privati.
3. Cutia postala este un serviciu doar al postei romane. Dar poti sa folosesti plata ramburs.
4. "In câte zile ajunge?" Cu posta romana este mai ieftin, dar ajunge mai greu.
Prin curieri privati ai urmatoarele avantaje:
-ajunge mai repede -chiar si a doua zi daca distanta este mica;
-coletul poate fi ridicat de la tine de acasa;
-daca exista cumparator, acesta poate avea incredere in tine daca oferi serviciul "livrare cu verificare".
Te sfatuiesc sa contactezi (la telefon cel mai bine) "Fan curier": https://www.fancourier.ro/

| Nemessys a răspuns:

Da. Cauti urgent cargus la tine in oras si te duci la ei. Le dai toate detaliile, cum te numesti, unde trebuie sa ajunga, cum se numeste persoana care trebuie sa primeasca coletul si un numar de telefon.

Transportul costa in functie de greutatea coletului.

Nu trebuie sa-ti deschizi cutie postala.

Coletul il poate primi chiar si urmatoarea zi. Astia de la cargus se misca repede.

| AlleXuSS a răspuns:

Mai bine trimiti direct cu o firma de curierat costul transportului e ceva mai costisitor dar macar stii ca, coletul este livrat in maxim 2 zile happy daca vrei cu adevarat sa platesti o suma mica dar in schimb coletul tau sa faca pe drum mai bine de 3-4 zile poti alege Posta Romana(melcii din Romania) (daca trimiti banii cu ajutorul postei ei aici se schimba treaba e un fel de melc cu putin nitro la fundulet)
Sfat Alege Expedierea cu o firma de curierat pentru un transport rapid!
sau Alege Posta Romana melcii Romaniei happy

| VlasceanuGigi a răspuns:

Vreau sa trimit un telefon la Iași