| kaTTsu a întrebat:

Vroiam sa stiu un lucru legat de banca ING mai precis au avut cateva oferte acum 1-2 ani, si anume :
-Emiterea Cardului 0 lei.
-Administrarea Contului Curent 0 lei.
-Administrarea Cardului 0 lei.
-Home'bank optiunea de internet banking 0 lei.
etc etc le-am enumerat pe cele de mai sus ca doar acestea ma intereseaza.
Oferta din 2012:
-Emiterea Cardului 0 lei. (Vorbesc de Visa Electron)
-Administrarea Contului Curent 3 lei pe luna.
-Administrarea Cardului 0 lei.
-Home'bank internet banking 3 lei.

Vreau sa stiu daca eu imi fac card la ei cu aceasta oferta din 2012, ei pot modifica pe parcurs aceste lucruri? ma refer la comisioane. In 2009-2010 practic nu plateai nimic sa iti fac cardul, acum practic trebuie sa platesc 6 lei pe luna, la un venit de 0 lei lunar, mi se pare penibil.

7 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna. Inainte nu aveau prea multi clienti si era o metoda de atrage cat mai multi oameni. Acum depinde de contul pe care tu il deschizi. Sunt mai multe tipuri. De exemplu cel pentru studenti nu are taxe. Eu detin un cont la care nu platesc nimic decat Home bank-ul care este 3 lei pe luna. Ei pot modifica comisioanele, insa clientii care au incheiat un contract cu acele comisioane, ele raman aceleasi. Cel putin asta au zis.happy

| kaTTsu explică (pentru sonya):

Pai sincer asta nu imi convine cunosc un prieten care are 0 comisioane la ING si ma intriga asta nu este student doar si-a facut card acum 2-3 ani... adica eu platesc practic 6 lei pe luna dintr-un venit de 0 lei pe luna, nici alocatia nu am luat-o de ceva vreme deoarece trebuie sa fac acele cereri si adeverinte care imi sunt necesare la prelungirea alocatiei dupa 18 ani. Sincer nu imi convine sa platesc si administrarea contului curent, practic ei ma obliga sa il platesc deoarece de home bank chiar am nevoie, e normal vrei sa vezi ce bani ai este mult mai rapid si comod sa te uiti frumos pe internet decat sa ma duc la 2 statii de acasa sa vad la bancomat. mi se pare penibil, 6 lei pe luna e destul de mult, inca o intrebare am daca Tokenu s-au cum ii spune la acel calculator care iti da niste numere cu care poti intra pe contul bancar dupa internet, daca il folosesc pe cel care il are tata pot intra sa imi vad contul? Si asa este destul de greu, ca tata sta destul de departe de mine si nu imi este usor sa ma duc pana la el doar sa vad cati bani am eu pe card laughing.

| sonya a răspuns (pentru kaTTsu):

Nu stiu sigur sa iti raspund, insa cred ca este posibil, dar tot trebuie sa faci un drum la banca. Tu sau tatal tau in care sa completezi niste hartii cum ca acel token poate fi folosit pentru 2 conturi diferite. Dar asta iti spun cei de la banca. Mai cauta niste oferte sau mai asteapta. Nu sunt sigura cu taxele de administrare a contului, insa intereseaza-te mai mult. Pe la mai multe banci. Succes!

| kaTTsu explică (pentru sonya):

Oricum cardul la ing trebuie sa imi vina maine sau poimaine, doar ca am spus ca nu doresc momentan home bank dupa ce iau banii o sa bag optiunea 72 de lei pe an nu e destul de ok, dar tinand cont ca dau 13 lei pe zi pentru tigari, mai bine ma las de fumat...

| sonya a răspuns (pentru kaTTsu):

Iti gestionezi banii cum crezi ca e mai bine. Nimeni nu te obliga sa iti fac cont/card si nimeni nu te obliga sa fumezi. Asta este sistemul nostru bancar daca vrei sa ceva te supui. Succes in continuare.

| kaTTsu explică (pentru sonya):

Pai nu e vorba ca ma obliga cineva sa fumez sau nu, e vorba de ce vreau eu sa fac sau nu, si mi se pare banal sa platesc 3 lei in plus pentru nimic, de asta m-am aprins, multumesc pentru raspuns, dar este insuficient.

| Azµre a răspuns:

Daca esti stundent nu platesti administrarea conturilor pana la varsta de 26 de ani, pentru asta ai nevoie de o adeverinta de la facultate cum ca esti student, carnetul de elev si buletinul. Primesti cardul, home'bank-ul degeaba nu platesti nimic nici administrare. Multu bafta!