| Saphiriel a întrebat:

Aloha.
Ce placa de baza buna pentru overclock imi recomandati pentru procesor Procesor AMD Phenom II X4 965 Black Edition 3. 40GHz?

Răspuns Câştigător
| mrexcess99 a răspuns:

Este ok, singurul minus este ca power phase-ul este 4+1, adica probabil nu vei avea la fel de mult headroom pentru OC, placa suporta maxim 140W, iar procesorul tau la frecvente stock are un TDP de 125W, destul de mare. Probabil o sa poti ajunge undeva la 3. 8ghz daca ai noroc. Tine minte, nu toate procesoarele sunt la fel, unele pot atinge o frecventa la un voltaj mai mic, altele la unul mai mare sau chiar deloc. Daca ai noroc, poate ajungi pe la 4ghz, dar tdp-ul o sa fie urias. In medie, 3.8 ghz este maximul daca nu ai de gand sa ai voltaje de 1.5, deci cred ca vei putea sa le atingi cu acea placa. Succes.

5 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

Aloha!
Vezi sa nu-l arzi!
Aloha out!

| Saphiriel explică (pentru DavidoffUser):

Sper, o sa incerc sa am grija

| mrexcess99 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-970a-ud3p/ O placa entry-level, decenta pentru overclock, 8+2 power phase-uri, heatsink pe VRM, tine cu usurinta un overclock la un quad core ca acesta. Bafta.

| Saphiriel explică (pentru mrexcess99):

Aloha, iti multumesc pentru raspuns dar din pacate am facut deja comanda la altex pentru o placa de baza: http://altex.ro/......xsata3-atx

Cat de buna crezi ca este aceasta?

| Saphiriel explică (pentru mrexcess99):

Ok, iti multumesc

| mrexcess99 a răspuns (pentru Saphiriel):

Este ok, singurul minus este ca power phase-ul este 4+1, adica probabil nu vei avea la fel de mult headroom pentru OC, placa suporta maxim 140W, iar procesorul tau la frecvente stock are un TDP de 125W, destul de mare. Probabil o sa poti ajunge undeva la 3. 8ghz daca ai noroc. Tine minte, nu toate procesoarele sunt la fel, unele pot atinge o frecventa la un voltaj mai mic, altele la unul mai mare sau chiar deloc. Daca ai noroc, poate ajungi pe la 4ghz, dar tdp-ul o sa fie urias. In medie, 3.8 ghz este maximul daca nu ai de gand sa ai voltaje de 1.5, deci cred ca vei putea sa le atingi cu acea placa. Succes.