| KenaSebi a întrebat:

Am auzit ca din PC poti sa iei aur dar mai exact trebuie o substanta ca sa departez aurul de celelalte chestii si aceasta substanta se cheama Acid clorhidric si as dori un link de unde pot cumpara!
Funda!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu te sfătuiesc să faci asta - e o substanță foarte periculoasă și folosirea fără mijloace de protecție și instructaj temeinic de protecția muncii e sinucigașă. În plus, dacă nu reciclezi tone de calculatoare, nu merită cheltuiala - cantitatea de aur conținută de componentele de pe o placă electronică e infimă.

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru KenaSebi):

Așa, dar știi din câte kilograme de deșeuri o să scoți tu gramul ăla de aur? Și cu câte cheltuieli, ca să poți vedea dacă măcar ești la final pe plus?

Răspuns utilizator avertizat
| mihai69 a răspuns (pentru KenaSebi):

Dacă la tona de deșeuri PC se scot maximum 250 g de aur, cât crezi că e într-unul singur?!? (și asta vorbind despre procesul industrial, eficient de reciclare).
http://link.springer.com/article/10.1007/BF03214988