| Cocirta_Florin_Bogdan_1995 a întrebat:

Am facut un server de minecraft server.pro gata facut de pe net si eu pot intra dar cand le dau ip-u la alti playeri ei zic ca zice unknow host ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Cel mai probabil este setat ca "Minecraft Premium" adica doar cei cu cont premium se pot loga, poti dezactiva aceasta optiune la setari.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kerre):

De acord laughing

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

NU STIU MINECRAFT, dar stiu (destul cred eu) tehnologie TCP/IP

nu are IP?, nu NU domeniu, ci IP

"unknown host" nu e o eroare care sa fie asociata cu IP, ci cu un domeniu, inseamna ca nu a putut converti numele in IP

iar un IP chiar gresit, eroarea ar fi "no route to host" sau "host unreachable"

asa arata un IP:
https://en.wikipedia.org/wiki/IPv4
domeniile au si litere in adresa, inca nu am auzit de un domeniu care sa nu aiba nici o litera inclusa