| PsihologulMZlate a întrebat:

Am o nelamurire. Am internet de la Romtelecom cu router dar din acel router mai pleaca un router wireless pe un pc imi apare viteza de 100mb/sec constant iar pe laptop tot 100mb/sec. Viteza care mi-o arata poate fi modificata de routerul wireless? Iar la testele de viteza de pe internet la pc imi apare 8, 5mb/sec iar la laptop 5, 5mb/sec. Tin sa precizez ca pc-ul este conectat la router prin cablu iar laptopul wireless. Un alt amanunt ar fi ca locuiesc la vreo 3km de centrul orasului.

1 răspuns:
| Keyko a răspuns:

Viteza aproximata de 100mb/sec.Nu o sa ai niciodata 100mb/sec.Eu locuiesc la 4 km de centrul orasului si am aceiasi problema.Insa imi merge foarte bine.In ceea ce priveste laptopul:depinde ce distanta este dintre aparatul de wireless. Daca sistanta este de 5 m este logic ca viteza sa fie mai mica.