| EduardTPU a întrebat:

Am observat ca de la o boxa ies 2 fire? Care e rolul fiecaruia dintre ele? Am o mufa, cu conexiune de tip RCA, cum pot conecta firele de la boxa cu acea mufa RCA pentru a-mi putea intra in statie? Mentionez ca firele de la boxa sunt neizolate, fara nici o mufa (sunt taiate in capat). Mai am si un cablu cu doua capete RCA ( RCA-RCA), pot sa bag in capat in statie si de celalalt capat rca sa leg firele neizolate/libere de la boxa? Sau trebuie sa tai un capat de la cablul de tip rca-rca si sa leg de acolo firele de la boxe apoi sa izolez firul, dar are vreo importanta cum leg intre ele cele 4 fire in total, adica acestea: cele doua fire de la boxa cu cele 2 fire din cablul pe care vreau sa-l conectez la statie(cablul rca-rca din care am taiat capatul)?

1 răspuns:
| Arthur a răspuns:

Vezi că cele două fire nu sunt colorate identic. Trebuie să respecţi fazarea, adică dacă firul însemnat îl pui pe masa mufei ( exteriorul ) la fel trebuie pus şi la cealaltă mufă. În caz contrar nu vei avea un bass bun şi vei avea aşa zisul gol de centru în audiţie. Din punct de vedere electric nu se poate întâmpla nimic rău ( doar acustic deci ) asta dacă izolezi bine şi nu faci scurt.