| c0pil1n a întrebat:

Am placa video rx 580 8gb shapphire nitro.
As dori sa o vand si nu stiu care ar fi pretul corect.
Am pc-ul de un an si inca am garantie.
Cumparat din altex.
Doresc sa inlocuiesc rx 580 cu un nVIDIA 1060 sau 1660 deoarece am shuttering in jocurile shooter gen pubg, cs go.
Sistemul este urmatorul:
i5 9400f / rx 580 8gb / Asus prime h310m-r r2.0/ nJoy 650w / 16 gb ram

2 răspunsuri:
| XeNo1999 a răspuns:

Un preț bun ar fi 700 lei negociabil(ușor negociabil). Este o placă video bună de 8GB care nu este veche și încă merge tanc.

Iar pentru variantele afișate de tine, ți-aș recomanda 1660 deoarece este mult mai performantă decât 1060 în gaming și editare.

Succes.

PS. ți-aș recomanda să îți schimbi și procesorul deoarece Intel-urile "F", sunt mult mai slabe decât cele normale.

| NLS a răspuns (pentru XeNo1999):

Variantele cu T in denumire sunt mai slabe, nu cele cu F.
Iar pentru mobile, cele cu U si Y.
F inseamna doar ca nu vine cu video integrat, in rest nu e nici o diferenta intre ele.

9400, 9400F si 9400K au aceeasi frecventa (de la 2.9 la un boost de 4.1 ), aceeasi memorie cache, acelasi TDP, acelasi numar de nuclee,. deci unde e mai slab?