| Gam3rYT a întrebat:

Vine craciunul si am decis sa imi iau o consola. Vreau sa stiu urmatoarele aspecte:
1)Diferenta intre PS4 SI XBOX ONE
2)Pot juca online fara PS Plus? Din cate am inteles doar cu el merge. In fine nu ar fi o problema.
3)Pot juca jocurile: Watch Dogs 2, the division, Detroit: Become Human?
Ofer funda celor ce dau raspunsul cel mai concret.

2 răspunsuri:
| S8N a răspuns:

1) Nu exista o diferenta reala majora, e doar de preferinta.

2) Nu, nu poti, dar nici la XBOX nu poti, trebuie sa platesti pentru XBOX Live

3) Poti sa le joci pe toate, dar Detroit este un exclusive pentru PS4 (Nu o sa poti sa il joci pe XBOX)

Opinia mea (irelevanta cu intrebarea) este ca mai bine iti cumperi un calculator mai bun (sau parti pentru unul) si poti sa te joci Watch Dogs 2 si The Division cu grafici mai bune si performanta mai buna.

| Luka112 a răspuns:

1) Procesoarele celor doua console sunt aproximativ similare, PS4 avand un procesor x86 cu 8 nuclee, iar Xbox ONE fiind echipat tot cu un procesor x86 cu 8 nuclee.

La conectivitate, PlayStation 4 sta ceva mai bine pentru ca dispune de conectivitate Wireless si Bluetooth, pe cand Xbox ofera doar Wireless.

Memoria RAM este aproape la fel, PS4 oferind 8GB GDDR5, iar Xbox ONE 8 GB DDR3. Diferenta este putin in favoarea PS4, GDDR5 fiind o memorie mai performanta in comparatie cu DDR3.

2) Nu, nu poti juca online fara PS Plus

3) Watch Dogs 2 si the division merg pe ambele console, Detroit Become Human merge doar pe ps4