| ktalinbarosanu a întrebat:

am sistem de operare"windows 7 ultimate", procesor"Intel Core Duo 2.00GHz", placa video"Ati Radeon HD 5450", memorie ram 2GB, dar cu toate astea am instalat NFS Shift si imi ruleaza jocul dezgustator.Imi merge mai mult in reluare.Pe cand NFS Most Wanted cu cerinte de sistem mult mai mari imi merge perfect, in timp real.De ce? Daca stiti va rog sa ma ajutati!

7 răspunsuri:
| JaJe a răspuns:

Salut!
Faci o mare confuzie, Need for Speed Most Wanted are cerinte mai mici decat Need for Speed Shift.

Din cate vad eu configuratia ta, ar trebui sa-ti mearga cel putin la rezolutia low. Probabil tu ai setat jocul la rezolutia high/maxim si nu face fata placa video, incearca sa joci fara shadows, Anti-aliasing, fara filtrul anisotropic etc.

| hSh3ad a răspuns:

1)2.00GHz...hmm...cam puțini GHz
2)Sistemul de operare cred că este de vină, deoarece ai doar 2GB ram...recomandat e 4gb
P.S. NFS Shift are cerinte destul de mari!

| gabi45 a răspuns:

Need for speed most wanted are cerinte mai mari ca shift? hai ca am auzit-o si pe asta

| Pettricaaa a răspuns:

Probabil e de la sistemul de operare pe care il ai, consuma multe resurse.

| ktalinbarosanu explică:

•Conexiunea la Internet este necesară
•SO - Windows XP (Service Pack 3) sau Windows Vista (Service Pack 1) / Windows 7
•Procesor – Intel Core 2 Duo la 1, 6 GHz sau mai rapid
•Memorie – XP: 1 GB RAM; Vista/Windows 7: 1, 5 GB RAM
•Placă video cu 256 MB şi Pixel Shader 3.0*
•Spatiu liber pe hard disk – 6 GB
•Unitate optică - DVD 8x
•Placă de sunet compatibilă cu DirectX 9.0c
•DirectX 9.0c
•Multiplayer online - conexiune de 512 Kbps sau mai rapida; 2-12 jucatori
•Periferice - Tastatură, maus
•Opţional – Volan pe USB / Gamepad Dual Analog
•Placi video acceptate: ATI Radeon X1800 XT 512MB sau superioară; NVIDIA GeForce 7800 GT 256MB sau superioară. Versiunile pentru laptop ale acestor chipset-uri pot funcţiona, dar acest lucru nu este garantat. Este necesară instalarea celor mai noi drivere pentru plăcile video şi de sunet.

Astea sunt cerintele pe care le cere NFS SHift! Si atunci de ce este pc-ul meu de vina? Cere 256ram video, pe cand eu am 512ram.Si am setat si jocul la performanta cea mai minima posibila, si am setat placa video la performantele maxime si tot degeaba.Si am uitat sa mentionez ca atunci cand vreau sa ies din joc trebuie sa fac log off ca sa pot sa-l inchid, deoarece nu are exit.Sa fie jocul de vina?

| liviumdinca a răspuns:

Pentru a iesi din joc trebuie sa dai ESC si nici eu nu stiu de ce merge in reluoare.Cred ca este vina placii video