| papimig a întrebat:

Am un Huawei Ascend G300 si merge cam greu in ultima vreme. L-am repornit, degeaba. Ce trebuie sa ii fac sa mearga iar bine?

Răspuns Câştigător
| papimig explică:

Nu prea ai ce sa faci, pentru ca Androidul e un sistem de operare destul de dezordonat, dar daca nu ai Root, mai mult ca sigur merge greu din cauza faptului ca ai multe aplicatii/jocuri care s-au instalat in memoria telefonului.

2 răspunsuri:
| CristianCRS a răspuns:

Un restart rezolva probleme minore,de obicei cand se mai blocheaza softul,in cazul tau cel mai probabil un hard reset rezolva problema,hard reset care iti aduce telefonul la setarile initiale din fabrica,vei pierde mesaje,poze, setari internet, contacte, programe care se regasesc in telefon, dar nu si pe card dar dupa un hard reset in mod normal telefonul trebuie sa se miste ca la inceput.

In cazul tau Hard Reset se face in felul urmator:
1.Stingi telefonul
2. Apesi simultan butonul pentru Volum Up (butonul care creste volumul) si butonul de Power (butonul care aprinde telefonul).VOL UP+ POWER trebuiesc apasate simultan pana apare o imagine neagra de recovery
3.Te folosesti de butonul VOL DOWN(butonul care scade volumul) pentru a naviga in meniu pana ajungi la optiunea Wipe data/Factory reset, optiune pe care o alegi apasand butonul POWER
4. Apoi cu ajutorul POWER selectezi Yes -- delete all user data.
5.In final tot cu ajutorul POWER selectezi reboot system now, si gata telefonul isi da restart si a revenit la setarile din fabrica. Acum ar trebui sa se miste mult mai bine.

| papimig explică (pentru CristianCRS):

Multumesc frumos, stiu de varianta cu hard reset, dar as vrea sa o evit.
Ma gandeam ca exista si alte variante.
Ma gandeam ca se poate umbla prin meniu, sa mai sterg ceva, etc...
Am android 4.03

| papimig explică (pentru papimig):

Nu prea ai ce sa faci, pentru ca Androidul e un sistem de operare destul de dezordonat, dar daca nu ai Root, mai mult ca sigur merge greu din cauza faptului ca ai multe aplicatii/jocuri care s-au instalat in memoria telefonului.