| SECRETTOP a întrebat:

Am un laptop Asus Republic o Gamers procesor i7 8gb ram placa video 4gb 128 bits. Nu inteleg un lucru, o data merg foarte bine jocurile si alta data merg putin sacadat. De ce?

7 răspunsuri:
| EU19 a răspuns:

Poate din cauza antivirusului. Oricum i7 nu ofera niciun avantaj in gaming.
Sau ar putea fi din cauza HDD-ului.

| SECRETTOP explică (pentru EU19):

Cred ca e din cauza incarcatorului. Cand ma joc in timp ce este la incarcat merg ok toate(jocurile), dar cand nu este a incarcat merg putin mai greu. Oare asta e solutia?

| GabriEll_PGM_1990 a răspuns (pentru SECRETTOP):

Da pentru ca, cand nu este la incarcat focul folosete multe resurse care consuma baterie iar laptopul incearca sa salveze din baterie si foloseste placa video itegrata iar cand este la incarcat foloseste placa video mobila! De accea iti merg mai bine jocurile can este la incarcat

| SECRETTOP explică (pentru GabriEll_PGM_1990):

Am auzit ca este recomadabil sa scoti bateria dintr-un laptop cat timp il ai la incarcat si il folosesti in acelasi timp. Este adevarat?

| EU19 a răspuns (pentru GabriEll_PGM_1990):

Poate vrei sa spui cand ajunge la un nivel scazut al bateriei trece pe integrata desi nu cred. Daca se intamla chiar asa atunci a dat bani degeaba pe laptop.Adica vrei un laptop pentru portabilitate, ca il poti folosi aproape oriunde.E acum daca nu esti acasa si laptopu sta pe integrata e atunci nu mai e ok.Adica gandesc si eu desi nu sunt specializat in laptop si nu prea inteleg cum functioneaza.Dar daca e capabil sa treaca cand vrea el pe integrata atunci e foarte diferit de calculator.Dar sa stii ca daca e chiar asa si trece pe integrata atunci chestia asta va duce la o mai mare presiune pe procesor.
Iar un load mai mare al procesorului inseamna mai multa baterie dusa nu? Mai ales ca are i7 care consuma.

Te rog frumos sa ma corectezi daca ai alta parere?

| buzucan a răspuns (pentru EU19):

Ai dreptate referitor la chestia cu laptopul. un laptop nu este pentru gaming, este pentru portabilitate...
placa video dedicata intra si daca e conectat incarcatorul si daca nu este conectat, depinde de cat de multa putere are nevoie...

| GabriEll_PGM_1990 a răspuns (pentru SECRETTOP):

Da eu am un laptop gaming HP Pavilion DV6-7090EL si este recomandat sa scoti bateria Bafta