| Andreiandrei2000 a întrebat:

Am un laptop Lenovo, placa video gtx860m 4GB RAM. i7 4770HQ, 16 gb ram pe care obisnuiesc sa ma joc CS go, si alte jocuri. In general am 60 fps constat dar de azi nu ma pot juca deloc, este constat la 6-10ps iar placa video decicata este folosita in proportie de 100%. Am incercat pe mai multe jocur, MONOPOLY, RING OF ELYSIUM, ETC. Sa fie stricata placa video?

NU ESTE DE LA INTERNET PENTRU CA AM INCERCAT SA JOC SI OFFLINE SI AM ACEIASI PROBLEMA!

8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asa de odata? Fara sa instalezi nimic pe laptop, prea curand?

Legat de soft, ce poti sa faci ar fi sa reinstalezi driverul de placa video, sa dai o defragmentate se hard (daca ai hdd numai), sa incerci sa reinstalezi Windowsul.

Legat de hardware, sa desfaci laptopul, sa inlocuiesti pasta termica, sa cureti ventilatoarele si ce mai este pe acolo.

Abia apoi, putem spune ca este de la placa video, in rest... nu prea putem sa ne dam cu parere.

Cand s-a intamplat asta la un laptop de-al meu, dupa ce l-am desfacut si-a revenit.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Stricata nu, dar s-ar putea sa te infectat cu un miner...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-a trimis un prieten un link pe steam cu ceva legat de cs? Si ti-ai luat bitcoin miner. Zi mersi ca nu ti-au spart contul steam

| marinaru777 a răspuns:

Verifica in taskmanager cat la suta este utilizat cpu, hdd, ram.
Verifica windows update sa nu ruleze si sa instaleze in timp ce joci ii faci update cand nu fol laptopul.
Dezactiveaza antimalware pentru ca ala scaneaza permanent si ingreuneaza sistemul.
https://blog.emsisoft.com/en/28620/antimalware-service-executable/

| marinaru777 a răspuns:

Sper ca ai setat din placa video performanta nu calitate. Si jocul ruleze pe GPU.

| Andreiandrei2000 explică (pentru marinaru777):

Am rezolvat mersi, am cumparat laptop asta second hand si nu stia ca daca nu alimentez de la priza poate sa mearga asta prost. Baterie este varza asa ca nu facea fata placii GTX asa ca aveam fps mic. Acum merge bine din nou cand bag cablul de alimentare.

| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Cum poti afla ce iti utilizeaza placa video si sa inchizi procesul cu Task Manager:
Click dreapta pe ecran -> NVIDIA Control Panel -> in partea de stanga sus la Desktop -> bifeaza/porneste Display GPU Activity in Notification Area -> o sa iti apara un patratel (https://i.stack.imgur.com/A29uE.jpg) -> dai click pe el si o sa iti apara o fereastra cu ce procese folosesc placa video in momentul acela -> daca este un proces pe care nu il recunosti atunci il cauti in Task Manager (Ctrl+Shift+Esc ca sa il deschizi direct) in tab-ul de Details, dai click dreapta pe el si dai "Open file location" apoi il inchizi cu butonul "End task" de jos din Task Manager. Din nou, daca e ceva ce ai instalat tu sau a venit cu ceva ce ai instalat, iti recomand sa il stergi.
---Pe langa asta nu strica si un scan complet cu Malwarebytes chiar si in versiunea de trial.

| Andreiandrei2000 explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Abia ieri am cumparat laptop asta si nu stiam exact situatia bateriei. Bateria este varza iar cablul de alimentare nu era conectat la laptop, bateria nu facea fata asa ca avea FPS mic.