| NeaMih4i a întrebat:

Am un procesor Amd atlhon II x2 220 2.80 ghz, vreau sa-mi iau alt procesor, tot pe amd, cum pot sa vad daca procesorul care vreau sa il iau o sa imi mearga?

Răspuns Câştigător
| mrexcess99 a răspuns:

Poti sa lasi modelul placii tale de baza aici? Este clar ca ai socket AM3 (compatibil cu AM3+ doar daca si chipset-ul placii de baza suporta asta). In cazul in care ai o placa de baza care suporta si procesoare AM3+ poti upgrada la un procesor din seria FX, care sunt decente, dar iti recomand sa treci pe Intel. Nu-s fanboy Intel, dar eu detin un FX 8300 overclockat la 4.3 ghz si performanta este mult mai proasta decat a unui i5. Si asa, platforma pe care o ai este destul de veche, daca poti sa investesti mai multi bani ar fi bine sa treci pe Intel skylake/kabylake.

3 răspunsuri:
| alexboss2020 a răspuns:

Te uiti ce socket ai de ex daca ai pe socket am3+ cumperi un procesor tot cu am3+ sau daca ai am4 cumperi un procesor tot pe am4

| DavidoffUser a răspuns:

Https://www.piriform.com/speccy/download
vezi ce placa de baza ai cu speccy >cauti pe google modelul>te duci pe site-ul producatorului>support>cpu support

| NeaMih4i explică (pentru mrexcess99):

Placa de baza : anti readon hd 4200, placa video MSI GeForce GT 710 Silent 1GB DDR3 64-bit Low Profile, am avut prima oara placa video integrata, dar acum nu o mai am