| Bulboacă10Teo a întrebat:

Are cineva idee de ce majoritatea serialelor mai vechi nu se găsesc online sau se găsesc foarte greu? Spre exemplu dacă dau un search pe google și caut un serial pe care vreau să-l vizionez îmi dă niște site-uri dar în final pe nici unul nu poți viziona. Este lucrul ăsta normal având în vedere notorietatea digitală a zilelor noastre?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Salut! Trei cuvinte : drepturi de autor.
Ideea e ca daca eu fac un film si il pun la cinema, pe Netflix sau il difuzez la TV eu fac bani din asta. E dreptul meu, eu am facut filmul deci trebuie sa primesc o recompensa.

Acum daca tu pui filmul respectiv pe net fara acordul meu unde pot sa il vada mii de persoane este un fel de furt, imi iei painea de la gura. Nu e dreptul tau sa difuzezi filmul fara aprobarea mea.

Site-urile care publica astfel de filme ilegal risca amenzi imense, inchiderea site-ului si chiar inchisoare.

===============

Apoi din alta perspectiva astia care au site-urile fac bani de pe numarul de accesari. Filmele si serialele vechi ocupa spatiu, exista un risc mare sa isi ia amenda si nu exista multe persoane care sa fie interesate de filmele si serialele vechi. Astfel pentru ele pur si simplu riscul si dezavantajele sunt mult mai mari decat profitul, nu are sens sa le tina active.

De ce as tine un film/serial vechi la care se uita 4 oameni pe an cand pot tine in locul acela un alt serial nou popular la care s-ar uita mii de persoane?

| Bulboacă10Teo explică (pentru PainTech):

De acord, ceea ce nu înțeleg este de ce filme mai vechi, gen Godfather, Titanic (filme care îmi plac foarte mult, să se înțeleagă) le găsești pe foarte multe site-uri cu un simplu search pe google, iar seriale mai vechi, destul de cunoscute, spre exemplu mie îmi plac mult telenovelele vechi, de ce ele nu pot fi vizionate cu subtitrare și dacă le găsești subtitrate, le găsești un episod, două, nu mai mult? Adică mă gândesc și eu că drepturi de autor au ambele, și filmele și serialele pe care le-am enumerat, nu? De unele se pot viziona mai ușor, altele mai greu?

| PainTech a răspuns (pentru Bulboacă10Teo):

Le găsești pe cele populare. Pe cele mai puțin populare nu. La titanic încă se uită destul de multă lume.

3 răspunsuri:
| cxxyy a răspuns:

Buna!

Ti-as recomanda Netflix sau daca nu vrei sa platesti poti cauta cinemania si ce film vrei daca nu gasesti pe niciunul imi pare rau sad

Bye, sper ca te-am ajutat!