| Florin_4402 a întrebat:

As vrea sa imi iau un procesor nou

As dori sa imi ziceti cam ce procesoare ar merge pe placa mea de baza
8i848p775-g care se poate sa lucreze cu o placa video buna si anume AH3450 Full HD cu OC caci de fiecare data cand intru intr-un joc imi baga tot la maxim dar procesorul nu suporta (Intel Celeron 346 3.08 GHz)

Si as vrea sa imi ziceti un procesor dual core care sa poate lucra cu placa video la capacitea placi video adica la rezolutie 1280x1024 pe jocurile suportabile bine inteles si detalile ma maxim caci placa video este de 512MB

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Ce n-ai inteles? Intelege ca tie nu iti merge dual core, iar tu joci jocuri din 2011(call of duty black ops)cu un procesor single core, cea ce el cele pe minim dual core si pe high core 2 duo! Daca tot vrei un procesor, ia-ti si o placa de baza mai recenta, nu neparat pe socket 1155-1556 si dd3, poti sa cumperi una eficienta pe socket 755(care sa suporte si dual core)

13 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Din pacate placa ta de baza e pe socket 775LGA(Model mai vechi)Sunt procesore pe socket 775, gen core 2 duo, p4 dual coare,dar placa ta nu suporta dual core, cel mai performat ar fi un Intel pentium 4, dar nu prea mai gasesti asa ceva! Cel mai bine faci un upgrade.Repet,placa ta nu suporta dual core, sa nu faci prostia sa dai bani degeaba pe un dual core!

| ROB3RT89 a răspuns:

In lista aia apare si dual core, chiar daca e pe socket 755 placa lui nu il suporta! Ultimu model e suportat la placa lui e Intel pentium 4(singal core)Asta sa fie omu informat, sa nu dea bani pe ceva ce nu e compatibil!

| AragorN88 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ai dreptate, greseala mea.

| Intruder19 a răspuns:

Daca vorbesti de placa de baza Gigabyte GA-8I848P775-G procesoarele compatibile sunt doar celeron si pentium 4. Daca vrei cel putin un dual core trebuie sa schimbi placa de baza.Si iti merg jocurile prost nu numai din cauza procesorului si din cauza placii video pentru ca este una destul de veche.

| AliceThai a răspuns:

Florin, mai bine du-te si intreaba la magazinul de calculatoare sa nu cumva sa cumperi ceva care nu e compatibilwinking

| Florin_4402 explică:

Placa video e luata anul ista tehnologie noua suporta rezoluti mari aree OC nu stiu nu cred ca e de la ea pentru ca inainte am avut un FX5500 si nu era mare diferenta setarile erau aceleasi la jocuri pe LOW si pe youtube nu ma puteam uita in HD initial am crezut ca e de la placa video asa ca am schimbat-o si nici o diferenta doar ca cand intram in jocuri punea toate detalile la maxim

Apoi cand am luat o pasta de procesor Artic Silver 5 si am aplicata o fost o diferenta considerabila adica mai putea sa vad filme in HD pe youtube nu toate mergeu calumea dar mergeau si de aceea stiu ca e de la procesor

Si nu exista nici un pentium 4 sau celeron care sa mearga pe placa mea de baza orce dual core ori un pentium D ceva orce?

| Florin_4402 explică:

A si ma pot juca COD MW 2 si Black Ops cu detalile la maxim dar cu rezolutie mica ce-a ce e ciudat pentru ca placa video are 512 MB scrie si pe cutie "Gigantic 512MB memory on board for Best Video Resolution" Deci care ar putea sa fie problema daca nu procesorul avand in vedere ca el este creierul asa ca ce mai pot zice va las pe voi sa dechideti

| AragorN88 a răspuns (pentru Florin_4402):

Call of Duty: Black Ops Recommended System Requirements

*Processor: Intel Core 2 Duo @ 3.0 GHz - Ceea ce nu poti sa cumperi

*Memory Ram: 3 Gb - Placa aceea de baza suporta decat 2 Gb

*Video: 1 Gb @ nVidia GeForce 9800 / ATI Radeon HD 4850 - tu ai "Gigantic 512MB"

Asta ca sa joci cu delatiile la maxim.

| Florin_4402 explică:

Am cautat un pica pe internet si am gasit asta

http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16819116072

http://www.cpus-olutions.com/......8p2329.htm

http://www.cpus-olutions.com/store/pc/Intel-LGA-775-CPU-c238.htm

Vedeti la uitimul link ca is mai mult ar fi bun unul dintre acele procesoare pentru mine?

| Florin_4402 explică:

Este adevarat ce scrie aici

http://www.cpu-upgrade.com/mb-Gigabyte/GA-8I848P775-G(Rev_1.0).html

Iar la cele cu non tested nu merg dar cele la care nu scrie nimic merg?

| Florin_4402 explică:

Am zic ca ma pot juca nu am zic ca ar merge si bine daca bag tot la maxim am in jur de 3-15 FPS dar eu ma joc pe low asa ca am cam 12-32 FPS (32 numa cand stau sau ma uit la vreun perete cv)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Florin_4402):

Ce n-ai inteles? Intelege ca tie nu iti merge dual core, iar tu joci jocuri din 2011(call of duty black ops)cu un procesor single core, cea ce el cele pe minim dual core si pe high core 2 duo! Daca tot vrei un procesor, ia-ti si o placa de baza mai recenta, nu neparat pe socket 1155-1556 si dd3, poti sa cumperi una eficienta pe socket 755(care sa suporte si dual core)

| Florin_4402 explică:

Ok am inteles ca nu merge dual core si faptul ca ma pot juca jocuri 2010-2011 nu stiu de la ce e dar merge bine pe low sau chiar medium
As mai avea o intrebare daca ar fi sa imi iau un alt procesor care ar putea sa fie ila adica unul mai bun ca cel pe care il am?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru Florin_4402):

Merg bine pe low pentru ca ai placa video care te mai tine la suprafata,procesorul si rami sunt mai mult petru texturi(explozia uni grenazi,spargerea unui geam, obiectele etc)Cu un procesor bun sunt mult mai realiste, plus ca poti folosi si pHisx-ul!