| danf17 a întrebat:

As vrea sa-mi imbunatatesc PC-ul. Daca cineva este disponibil as dori o lista cu urmatoarele:
-placa de baza
-placa video
-procesor
-hard-disk
-rami
Fiecare luate separat sa nu depaseasca 300-350ron.
Sa tineti cont de urmatoareletime outrebuie sa functioneze toate imprena si sa-mi mearga pe jocurile de ultima generatie(black ops; asasins creed; nfs the run). Multumesc pentru. ajutor...

Răspuns Câştigător
| Wantedo a răspuns:

Salut danf17 uite urmatoarea lista cu preturi aproximative pentru fiecare componenta:
Placa de baza:
http://www.azerty.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asrock-h55m-le
(parerea mea este o placa de baza de putere medie daca stii sa o combini cu alte componente)
Procesorul:
sunt modele diverse dar acesta este un procesor destul de ieftin pentru capacitatile sale si poate sa duca extrem de multe aplicati daca este ponderat intre anumiti parametri.(modelul procesorului
pentium g6950 2.80 ghz dual core).Te va costa aproximativ 270 de lei sau poate mai putin.
Ramul:
Aici o sa fie putin cam costisitor dar te descurci cu bugetul pe care il ai placa de baza de mai sus suporta 8 Gb Ram dar poti sa sa cumpei doua placute de memorie Ram(de preferat sa iei doua de acelasi tip deoarece pot sa lucreze impreuna pentru o performanta mai buna).Te va costa in jur de 400 de lei.
Hard-disk:
Poti sa iei un hard-disk de 500 Gb este ideal pentru jocurile destul de mari in jur de 15-30 Gb si costa in jur de 250 de lei.
Placa video:
http://www.emag.ro/......E0G8TBBBM/
Este la fel de putere medie si te ajuta cand este vorba de jocuri.Jocurile se pot juca la detalii medi-inalte in functie de joc.

| danf17 explică (pentru Wantedo):

Ce zici de procesorul asta http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/pentium-dual-core-g860-30ghz-box/
---se potriveste

| danf17 explică (pentru Wantedo):

I-mi dai un site de unde pot achizitiona procesorul

| Wantedo a răspuns (pentru danf17):

Ai gasit un inlocuitor mai bun fata de procesorul mentionat de mine in comentariu deci poti sa-l cumperi deoarece in viitor din cate m-am documentat poti sa-i faci overlocking.Concluzia:poti sa-l pui in cosul de cumparaturi.