| Ionut659 a întrebat:

Băi băieții mei, eu as vrea un Nintendo Swich și am găsit unu la 700 lei dar nu stiu dacă merită că e lite. Eu îl iau doar pentru fortnite și gta5 sau 6 cand se va lansa. Un laptop sau calculator este mai scump și oricum nu stau pe ele. Îmi place să plec cu prietenii și ne jucăm jocuri pe tell (am S7Edge) da parcă un Nintendo ar fi mai bun și mda.

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Daca mai adaugi si monitor se scade drastic din performanta in aia 700 lei
Uite ce am gasit eu in banii aia
https://www.olx.ro/......ddaN9.html
Practic ai un i5 destul de bun, 12gb ram care sunt de ajuns(jocurile mai pretentioase cer mai mult ram, gen gta 5) si un gtx 1050 care din start iti spune ca iti vor merge multe jocuri pe ea.
Bun, daca mai pui si un monitor de vreo 100 lei, performanta placii video se reduce cu mult si zic eu ca aia 12gb ram sunt mai ok decat daca ai avea 8.
Mai poti lua si asa ceva dar va trebui sa cumperi si o placa video+hdd separat cat sa iti ajunga niste jocuri
Mai e si asta care are tot i5.8gb ram, atata ca are si un ssd de 256gb, e destul cat sa bagi un gta, fortnite, cs go pe el, dar tine cont ca tot va trebui sa ii pui placa video
Eventual incearca sa mai negociezi din preturi
Ca si placa video
https://www.olx.ro/......cJeP9.html
Practic e un 750 ti doar ca mai nou si consuma mai putin curent, nu are alimentare separata si aia 2gb de memorie video ajung
Duce fortnite, gta si ce altceva mai vrei in limite rezonabile
Acum depinde de tine, is foarte multe variante si nu am timp sa ti le enumar

5 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

In primul rand nu este si nici nu va aparea gta 5 sau 6 pe switch din cauza hardware-ului foarte slab comparativ cu cel de pe alte platforme.
In al doilea rand pc-ul este versatil ca si upgrade iar niste piese decente sunt foarte ieftine zilele astea cat sa te poti si juca ceva.
O unitate cu un i5 din a3-a sau a4-a generatie fara placa video cu 8gb ram se gaseste la 450-500 lei acum, mai adaugi si o placa video gen gtx 750 ti la 150-200lei care nu pune presiune pe sursa si aia e, joci gta 5, fortnite si alte jocuri decent, cel putin in fortnite daca bagi setari moderate poti obtine fps-uri bune.

| Ionut659 explică (pentru bogdan324):

Recomandăm un pc și un monitor decent atunci că am căutat și nimic nu e pe placul meu. Nu vreau pc de la nasa da nici un cartof cu carcasă. Monitorul să fie decent.
Uite, ți-am dat o treabă de făcut. Îți dau funda dacă faci asta.

| bogdan324 a răspuns (pentru Ionut659):

Daca mai adaugi si monitor se scade drastic din performanta in aia 700 lei
Uite ce am gasit eu in banii aia
https://www.olx.ro/......ddaN9.html
Practic ai un i5 destul de bun, 12gb ram care sunt de ajuns(jocurile mai pretentioase cer mai mult ram, gen gta 5) si un gtx 1050 care din start iti spune ca iti vor merge multe jocuri pe ea.
Bun, daca mai pui si un monitor de vreo 100 lei, performanta placii video se reduce cu mult si zic eu ca aia 12gb ram sunt mai ok decat daca ai avea 8.
Mai poti lua si asa ceva dar va trebui sa cumperi si o placa video+hdd separat cat sa iti ajunga niste jocuri
Mai e si asta care are tot i5.8gb ram, atata ca are si un ssd de 256gb, e destul cat sa bagi un gta, fortnite, cs go pe el, dar tine cont ca tot va trebui sa ii pui placa video
Eventual incearca sa mai negociezi din preturi
Ca si placa video
https://www.olx.ro/......cJeP9.html
Practic e un 750 ti doar ca mai nou si consuma mai putin curent, nu are alimentare separata si aia 2gb de memorie video ajung
Duce fortnite, gta si ce altceva mai vrei in limite rezonabile
Acum depinde de tine, is foarte multe variante si nu am timp sa ti le enumar

| Wr3nch a răspuns:

Nu lua lite-ul ca e mai slabut si nu merita. E fain pentru jocuri portabile si gasesti pachete promotionale la un pret decent. Plus ca daca il iei nou ai doi garantie si nu ramai cu ochii in soare daca cedeaza ceva la o luna dupa ce il cumperi.

| BilaRomânească a răspuns:

Lite găsești și la 500 de lei pe olx