| MioaraParalescu a întrebat:

Bun deci am aflat ca placa video nu are legatura cu procesorul, dar acum in legatura cu placa mea de baza, are memorie de tip ddr2 iar eu vreau sa cumpar o placa video ddr3 sau ddr5 imi merge la placa mea de baza? Modelul placii mele de baza este: MB MSI K9N6PGM2-V2.Mai dau o funda!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Slotul pentru placi video la acesta placa de baza este PCI-e x16/1. Daca placa video lucreaza pe PCI-e x16/2.0 nu va merge. Daca te hotarasti la o placa video nu conteaza ce tip de memorie are. Chestia este sa fie cu PCI-e x16/1 sau mai mic.

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Nu merge! Daca placa de baza este DDR 2 tot ce pui pe ea trebuie sa fie tot DDR 2

| chronoStrix a răspuns:

Da! Iti va merge! Eu pe pc-ul meu (destul de vechi) am memoria RAM DDR1 si mi-am cuparat o placa video cu memorie tip DDR2. Merge fara probleme!

| KodrutZ a răspuns:

Memoria placii video e memoria placii video, nu a placii de baza, deci chiar nu conteaza ce memorie foloseste placa de baza. Ceea ce conteaza e, cum bine a zis Sorin, slotul.