| anonim_4396 a întrebat:

Bun, deci am un laptop Asus K61IC cam de vreo 2 ani ( l-am cumparat de nou ). Nu mi-a facut probleme pana acum, decat am reinstalat Windows 7 Ultimate de vreo 2-3 ori. Problema este urmatoarea : daca il deschid acum merge, ma joc, intru pe net, si toate cele. Daca il sting, si dupa vreau sa-l pornesc peste 10 minute nu mai merge, adica ramane blocat vreo 20 de secunde la prima imagine, imaginea cu " Asus Inspiring Inovation, Persistent Perfection ", imagine la care trebuia sa stea doar 3-5 secunde, si tot asa la toate imaginile pana imi apare desktop-ul. Am verificat temperatura la procesor, RAM, placa video, HDD si nu este nimic in neregula, deci de la temperatura nu ar avea de ce sa fie. Am verificat si HDD-ul ca poate are bad-uri, nu are. Eu cred ca ar fi de la un scurt circuit de la placa de baza, sa desfac laptop-ul si sa curat placa cu alcool? Sau de la ce ar putea sa fie?

Datele lapotp-ului :

Procesor : Intel Dual Core GHz

RAM : 4 GB DDR 2

Placa video : 1 GB dedicata

HDD : 500 GB

Si acum o intrebare legata de internetul pe un Samsung GT-C3300i Champ, am 50 MB trafic de date prin cartela Cosmote si nu stiu cum sa activez internetul pe el.

Sper sa ma ajute cineva.

2 răspunsuri:
| Trynda a răspuns:

Pai poate o fi laptopul obosit. Windows7 sa fie pe 32 biti ca ai 4 rami. Daca chiar vrei sa-l cureti, curata-l normal. Sufla tot praful. Daca ai un compresor si un instrument din ala de suflat e bine, daca nu ai e bine sa sufli si asa, cel mai mult praf o sa fie in stanga la ventilator. Daca cureti tot acolo o sa scada temperaturile daca sunt mari. Nu e niciun scurt circuit la placa. Daca era nu iti mai mergea laptopul sau vreo componenta si observai asta. Nu poti sa te joci pe el fara procesor sau hard. Hard-ul poate are buffer mic si se incarca greu fisierele windows. Lasa-l asa, nu e nimic daca astepti mai mult. Incearca sa pui un windows stabil, pe 32biti. Nu e nevoie sa te ingrijorezi.

La telefon. Te duci pe site la cosmote Romania si cauti la servicii o chestie cu internet sau configurare internet. Nu stiu cum ii mai zice. Sau daca nu gasesti cauta pe google configurare internet cosmote. O poti face manual sau cu un sms de la cosmote. Nu stiu asa bine serviciile cosmote dar na. Gasesti sigur si pentru telefonul tau. Au instructiuni pentru toate telefoanele. Spor la treaba. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai fi atent, il pornesc acum si merge da? Ma joc, intru pe internet si toate cele, daca il sting si dupa il pornesc sta mult la imaginea aia cu Asus, prima imagine care apare cand pornesc laptop-ul, si la toate imaginile pana la desktop. Cand apare desktop-ul si misc din mouse, sagtica se misca putin, sta 10 secunde, iar se misca, iar sta 10 secunde, si tot asa. Deci nu stiu daca poti rabda sa umblii atat de lent cu un laptop ultra-performant. Am mentionat ca de la temperatura nu este pentru ca mi-a verificat un specialist temperatura la toate componentele si sunt in regula. Placa de baza la aia ma gandeam si eu, in trecut am scapat cateva picaturi de Coca-Cola in tastatura, iar tastele de-abia se apasau cu sucul uscat in ele, eu ma gandeam ca a ajuns vreo picatura pe placa de baza si a produs un scurt-circuit pe-acolo, iar specialistul mi-a spus ca sa-l desfaca si sa curete placa cu alcool. Deci mai astept raspunsuri. Ce ar putea fi atunci daca de la temperatura nu este si nici de la HDD ( HDD-ul a spus ca l-a verificat si nu are bad-uri ). Cineva mi-a spus sa reinstalez Windows-ul, poate de la Windows este. Merita incercat sau nu?