| AndreiMihaita23 a întrebat:

Buna am câteva întrebări despre componente de calculator și am sa va arat planul de construcție al meu pentru pc ul meu de gaming
Pana acum mam gândit la astea
Mainboard Asus Z97-P
Procesor Intel i5 4690k 3. 5Ghz
Placa grafica Asus Strix GTX 960 4gb
Ram Corsair 8GB DDR3
La astea mam gândit pana gândit pana acum și întrebările mele sunt
pana acum sunt
1.Ce fel de răcitor miati recomanda(as vrea sa fie un răcitor de calitate buna pentru gaming și la cel mai mic preț posibil)
2.Ce fel de PSU miati recomanda pentru energie la toate componentele în total împreună cu răcitorul și dacă se poate la cel mai mic preț și calitate buna
3.Ce fel de carcasa de unitate miati recomanda pentru toate componentele plus răcitor și PSU
4. Vreau sa îmi spuneți dacă placa de baza,placa grafica, procesorul și Ram ul sunt toate compatibile intre ele și bune pentru gaming în special placa de baza dacă e buna
5. Dacă toate sunt pregătite pentru windows 10

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Componentele sunt compatibile intre ele si merge windows 10 p ele dar eu as schimba placa de baza cu un MSI B85-G43 Gaming si ai avea o super configuratie.

http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/b85-g43-gaming/

Eu ti-as recomanda asa:
Carcasa o alegi in general sa fie spatioasa, sa poti face un wire management decent si sa poti adauga destule ventilatoare.

Cum nu ai precizat un buget pentru restul componentelor eu am mers pe o carcasa Phanteks Enthoo Pro M Window Titanium Green care este foarte buna.
http://www.pcgarage.ro/carcase/phanteks/enthoo-pro-m-window-titanium-green/

Sursa:
Un seasonic de 520 w este mai mult decat suficienta pentru configuratia ta, o sursa certificata bronze cu multe protectii.
http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/

Cooler:
Pe partea de cooler procesor eu am mers pe un Scythe Mugen MAX, e un monstru de cooler la un pret destul de bun care iti tine procesorul in temperaturi normale chiar daca ai de gand sa faci overclock.

http://www.pcgarage.ro/coolere/scythe/mungen-max/