| FazekasErvin a întrebat:

Buna Am o intrebare si in acelasi timp o rugaminte pentru cei care stiu.

Este vorba despre GTA V, care l-am cumparat de pe Steam dar imi sacadeaza si nu stiu din ce cauza. Un prieten mi-a spus ca ar putea fi de la cooler deoarece se infoaca unde are el (laptopul) coolerul propriu, asa ca am decis sa imi cumpar un cooler extern cu 2 ventilatoare dar aici este problema ca tot imi sacadeaza jocul si nu stiu care ar putea fi problema daca stiti ce as putea schimba in el ce component? Tin sa precizez ca am un laptop Compaq CQ58, Si as vrea sa imi spuneti ce componenta sa schimb

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

1. Trebuie sa setezi Windows-ul la "Performanta maxima"
2. In setarile video incerci ambele variante (video card-uri), eliminandu-le cate unul (in Device Manager) si re-pornind laptop-ul
3. In setarile jocului reduci rezolutia la ceea a display-ului sau chiar la mai mic, pana ce nu mai sacadeaza.

| tehno125482 a răspuns:

Lista componente:
Processor: Intel Core i5 3470 @ 3. 2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
Memory: 8GB.
Video Card: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB.
Sound Card: 100% DirectX 10 compatible.
HDD Space: 65GB
OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1

| tehno125482 a răspuns (pentru tehno125482):

Poti scadea si din setari performatele jocului la maxim si asa poate va merge mai bine.

| Antonies a răspuns:

Salut, da. de încălzește pentru că piesele din interior nu îndeplinea cerințele jocului. Te poți uita la cerințele jocului pe google și îți poți da seama care este cauza, ce nu ai tu fata de cerințe. În general la jocuri când sacadează poate sa fie lipsa de GB la rami și placa video, dar și un procesor slab. Încearcă să dai la setările jocului și să dai la video( sau cum e la GTA 5) și să dai pe low unele setări, eu așa am făcut în csgo. Mi de bloca 2 secunde dar nu mereu, gen când intrăm în smoke sau când eram in duel cu unu fata in fata. Am intrat la setări la graphic și am dat pe scăzut/low tot ce de putea, iar acum am 100+ fps și nu mai am probleme, dar și cer eu nu vad o diferența de joc rea cu ele scăzute, adică nu se vede in pixeli sau ceva de genul. Bafta