| DeadRose15 a întrebat:

Buna happy am o problema cu facebookul. de ieri nu imi mai merge.mereu cand intru imi scrie "Sorry, we are experiencing temporary technical problem, please check back later.". am avut o problema ieri seara ca numi puteam vedea profilul si cineva.nu stiu cine.intra si scria mereu la toata lista din chat "wanna laught" si trimitea linkuri care nu mergeau. posibil a fi un virus sau mi s-a mai spus ca este problema din server. nu stiu ce sa-i fac dar trebuie neaparat sa intru pe facebook. va rog sa ma ajutati daca stiti sad ceva inca ceva problema e ca numai mie nu-mi merge in pc-ul meu. am rugat un prieten sa intre si lui i-a mers crying

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

DA! este un virus si nici nu mai poti sa intri pana nu il stergi! Descarca de aici MalwareByte
http://www.tpu.ro/......cat-acest/

Si apoi da un restart pentru a sterge si virusii care sunt activi de catre MalwareByte! Tot de la intrebarile mele ia-ti si un antivirus -->PENTRU CA NU AI! Majoritatea antivirusilor il detecteaza si blocheaza!
Pentru a putea accesa in continuare Facebook-ul va trebui sa stergi fisierul hosts aflat in urmatoarea cale:

%windir%\system32\drivers\etc\
unde %windir% reprezinta calea catre folderul windows, care de obicei C:\Windows\
de asemenea pentru a naviga mai repede catre aceea destinatie copiaza calea de mai sus si o introduci in RUN (start –> RUN) –> OK
Deci repet STERGI ->fisierul hosts -> %windir%\system32\drivers\etc\
In cazul in care ai Windows 7 si din diverse motive nu te lasa sa stergi fisierul hosts va trebui sa dezactivezi UAC-ul (start –> scrie uac numai daca e in engleza windows-ul, in noua fereastra tragi de bara in jos de tot si dai OK), dai restart si acum ar trebui sa te lase, dupa care de preferat ar fi sa activezi din nou UAC-ul.
Bafta!