| anonim_4396 a întrebat:

Buna am o problema cu PS3-u l-am conectat la televizor si nu intra in meniu lui, doar beculetu e aprins atata.
La televizor si el am conectat doua cabluri: unu de alimentare sursa si celalat imagine cred sau nu stiu exact cum sa-i zic da are mufa mai lata.
Ce sa fac?

Multumesc mult de ajutor!

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu are nevoie de două cabluri, foloseşti varianta HDMI sau RCA. Depinde de tipul televizorului. Trebuie setat TV-ul pentru intrarea pe care o foloseşti.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Cablu HDMI nu am si RCA nu stiu cum ai, poate i-mi explici tu ca nu ma pricep.

| Arthur a răspuns:

Păi la care cabluri te referi pentru că cele pe RCA-ul folosit ( video composite ) trebuie să fie trei Y, Pb, Py. Nu are treabă cu nici o sursă. Mufa lată dacă nu e HDMI trebuie să fie euroscart. Dacă vrei să foloseşti aşa ceva ai nevoie de adaptor : http://www.google.ro/......tp?/imgres
Ce televizor ai?

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Am rezolvat problema numa ca mi se pare ca nu prea se vede calumea detaliile poate i-mi trebuie un cablu HDMI sau?
Sau poate trebuie setat pe mod de joc?
Ca contrastul sau culorile nu prea is vi!

| Arthur a răspuns:

Folosind intrarea video composite sau euroscart ai transfer video analog, deci de calitate mai mică. Dacă ai intrare HDMI este păcat să nu o foloseşti. Diferenţa între analog şi digital este mare.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Si cum folosesc i-mi trebuie un cablu HDMI?

| Arthur a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar dacă TV-ul tău are asemenea intrare. Dacă are normal trebuia să ai asemenea cablu în cutia de la PS.
Cam aşa arată : http://www.emag.ro/cablu-hdmi-male-male-5m-sc-hdmi-15/pd/EMJF2BBBM/

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

TV-u meu are 2 intrari de HDMI da nu am primit nici in cutia de la el, nici in cutia de la PS3.

| anonim_4396 explică (pentru Arthur):

Zimi terog daca stii cum sa fac rezolutia la TV sa se vada de 720pHD sau mai mult, la magazin se vedea super misto.