| anonim_4396 a întrebat:

am reusit sa-mi instalez GTA V, Pentru cei interesati, merge super pe mediu-high [ avg 34 fps, nu-s de ala care sa ceara 60 fps, ma multumesc si cu 25-30, nu inteleg diferenta dintre 30 si 60, in fine...] pe urmatoarea configuratie : Intel i5 4210U dual pana la 2.7 ghz, nVIDIA 840M 2 gb, 4 gb RAM DDR3L 1600 mhz!
Cateodata se mai agata cu tot cu sunet, de obicei cand merg mai mult si sesizez ca hdd usage sta la 99% in timpul jocului.
Oare asta din cauza RAM-ului? Sau din cauza ca HDD-ul meu este prea puturos? 1 Tb 5400 rpm. Ma gandesc sa mai cumpar o memorie de 4 Gb...
Ceva sfaturi?

4 răspunsuri:
| KLiNK a răspuns:

HDD-urile de laptop mi se par destul de "puturoase" (cum ai zis tu). Au decat 5400 rpm iar un desktop are 7200 rpm. Iar din cate am inteles GTA V, cu toate ca poate rula pe un cartof de pc, nu ii sunt de ajuns 4 GB RAM. Mai bine iti cumperi inca 4 GB. Banuiesc ca se va rezolva problema. Daca nu inseamna ca este placa video. Mie in multe jocuri cu placa video veche aveam lag la sunet. Am crezut ca e de la procesor; asa ca i-am facut upgrade. Problema nu s-a rezolvat. Apoi mai tarziu dupa ce am facut upgrade la placa video s-a rezolvat problema.

| RB26DETT a răspuns (pentru KLiNK):

Placa video nu are nimic, am vazut gameplay-uri cu aceeasi configuratie doar ca avea ala 8 gb de RAM, nu avea lag la nimic, juca la aceleasi setari grafice cu ale mele... am vazut si laptopuri cu hdd-uri mai rapide dar foarte putine. Mi-ar place un SSD dar costa mult si spatiul de stocare este cam mic... GTA V ocupa 60 Gb. placa video a primit update special pentru a putea rula gta v fara nici o problema, cei de la nVIDIA spun ca 840m poate rula gta V fara nici o problema si a fost optimizata pentru acest joc. nu prea cred ca ar fi placa video de vina, mi se pare ciudat sa sacadeze sunetul. am rulat nfs rivals cu driverul vechi la 5 fps pe minim pe placa asta video si nu aveam lag la sunet, dupa update rulez nfs rivals la peste 30 fps la mediu-high laughing
Totusi sunt multumit de laptopul asta, l-am luat anul trecut special dupa cerintele de sistem de anul trecut, cand au aparut anul asta alte cerinte de sistem am zis ca nu mai joc eu gta 5 cu una cu doua laughing dar uite ca astia de la game-debate iar au luat-o pe aratura cu cerintele de sistem. la minim se cere un procesor mai bun decat al meu cam cu 20-30%, la placa video parca e cam la fel de buna si RAM-ul minim. 16 Gb de RAM si nu ar trebui sa am treaba mult timp, pacat de procesor ca daca nimeream un i5 4210m sau 4210H era si mai bine, m-ul pana la 3.2 ghz si H-ul pana la 3.5-3.7 nu mai stiu exact.

| KLiNK a răspuns (pentru RB26DETT):

Atunci fa upgrade la RAM. Game Debate nu au cerintele oficiale din cate vad (cum ai spus si tu) si cerintele oficiale nu erau anul trecut. Nu stiu de unde s-au "inspirat" cei de la Game Debate dar s-au inspirat prost. big grin

| RB26DETT a răspuns (pentru KLiNK):

Cel putin au avut dreptate despre far cry 4 ca nu-mi merge laughing la 20 fps cu totul pe minim...