| andreim98 a întrebat:

am si eu o intrebare! Placa mea video se numeste mobile Intel(r) 4 series express chipset family. Daca de exemplu vreau sa o schimb, trebuie sa pun alta (acelasi model) sau altul?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Placa ta video este chipset adica este integrata in placa de baza si deci trebuie schimbata placa de baza cu totul. Trebuie sa inlocuiesti placa cu acelasi model daca este laptop. Daca este computer poti adauga o placa video dedicata si nu mai trebuie sa inlocuiesti placa de baza.
Bafta!

| andreim98 explică (pentru neluL):

Deci orice tip de placa pot sa pun, nu'i asa?

| neluL a răspuns (pentru andreim98):

Nu orice fel de placa! Alegi interfata astfel incat placa video sa fie compatibila cu placa de baza, altfel ai sanse sa nu se potriveasca in slot. Interfata cu placa de baza ai ->AGP, PCI, PCI-express, PCI-express 2.0.

3 răspunsuri:
| Alx_Stelii_1980 a răspuns:

Nu, daca ai pc sunt 2 feluri de placi agp si pci una dintre ele 2 trebuie sa iei una dintre astea 2 depinde de ce slot ai.

fundabig grin