| Costel_Ispas_1986 a întrebat:

Am si eu o problema daca ma puteti ajuta cu o parere un sfat.
Deci mi-am cumparat azi un procesor mai mare decat cel care il aveam, cel vechi nu este stricat dar am vrut sa am ceva mai bun mi-am luat un dual. Problema este ca am pus procesorul nou si nu imi porneste PC-ul adica pornesc toate in el ventilatorul de la cooler si de la placa video dar nu imi apare imagine si sunetul acela de pornire. Am incercat sa bag monitorul direct la placa de baza scotand placa video si acelasi rezultat. Am pus alt cooler acelasi rezultat. Deci nimic. Cand pun procesorul meu inapoi porneste fara probleme.

Va multumesc anticipat si sper sa ma poata ajuta cineva cu un sfat sau un raspuns care sa ma ajute sa remediez situatia.

Răspuns Câştigător
| darko23able a răspuns:

Salut, operatiunea asta o poti faci chiar tu numai ca trebuie sa fii un pic atent. In primul rand trebuie sa vezi daca procesorul ala se potriveste pe placa de baza si anume: daca tu ai placa de baza cu soket 939 spre exemplu si procesorul e pe soket am2 nu va intra in slotul special creat pentru procesor. Deci, in primul rand trebuie sa afli ce soket are placa de baza si ce soket are procesorul. Dupa ce faci lucrul asta trebuie sa vezi daca placa de baza suporta procesorul, de ex sunt placi de baza care suporta procesoare pana la o anumita frecventa. Exemplu: pcul meu vechi are o placa de baza pe soket a care suporta procesoare amd pana la 1.2 ghz dar cu update de bios poti pune si peste 1.2 ghz, de mers merge si asa numai ca in bios frecventa procesorului este eronata, el e de 1.6 si in bios iti apare 1.2 cat suporta maxim placa de baza. Desi nu cred ca te poti lovi de problema asta e bine de stiut. Sa trecem peste exemplu 2 tongue. Dupa ce ai aflat soketul de la ambele componente trebuie sa faci un pic curat prin carcasa, cu un aspirator sa strangi tot praful sau cu o pensula dar cu grija sa nu atingi vreo componenta ca se poate electriza si sunt foarte sensibile. Inainte sa afli ce soket si sa faci curat trebuie sa ai si pasta termoconductoare sa pui pe procesor (si sa scoti mufa de alimentare din sursa). Dupa ce faci ce ti-am spus te uiti cu atentie la sistemul de prindere al radiatorului (cooler) si cu grija incerci sa-l scoti, nu stiu ce soket are ca ti-as spune exact pas cu pas ce trebuie sa faci. Dupa ce scoti cooleru cu grija pentru ca pasta termoconductoare s-ar putea sa se fi lipit si de cooler si de procesor, te uiti atent la slot, locul unde vinde procesorul pe placa de baza si ai sa vezi ca are o clema, o tija metalica pe care trebuie sa o tragi in sus, tragi un pic in stanga si dupa in sus. Dupa ce ai tras de tija poti sa scoti procesorul. Stergi radiatorul si procesorul de pasta veche, ori cu un servetel ori cu alcool tehnic. Dupa ce ai sters si radiatoru si procesorul de pasta veche, uita-te atent la procesor si ai sa observi ca pe spate, acolo unde are piciorusele aurii are un semn, un triunghi, dupa ce ai vazut triunghiul uita-te si pe placa de baza, acolo unde-i slotu pentru procesor si ai sa vezi ca si acolo apare un triunghi intr-un colt. E, tu trebuie sa pui procesorul cu triunghiul lui peste triunghiul placii de baza.
Inainte de a monta noul procesor, dupa ce il pui in slotul lui de pe placa de baza trebuie sa pui 3-4 picaturi de pasta termoconductoare si sa o intinzi bine bine pe toata suprafata lui, pui pasta termoconductoare pe fata, adica pe partea neteda, fara picioruse. In felul asta se realizeaza transferul de caldura intre procesor si cooler. Dupa ce pui pasta si o intinzi pe toata suprafata neteda a procesorului pui coolerul peste, te uiti la clema care nu este mobila si o fixezi in lacasul ei. Dupa ce ai fixat clema asta pui si cealalta clema si apesi usor pana cand intra acolo unde trebuie, asta in cazul placilor de baza mai vechi, la astea noi e mai usor, ai inca o clema. Atunci cand pui pasta trebuie sa o pui intr-un strat uniform si cat se poate de subtire ca sa nu curga pe langa si sa faca contact intre celelalte parti metalice ale procesorului. Cam asta ar fi, spor la treaba, daca crezi ca nu te descurci cheama pe cineva, daca stai in buc, te ajut eu.
Ps: operatiunea dureaza maxim 3 minute, mai mult iti ia sa pui pasta pe procesor.
sper sa iti fie de ajutor.

1 răspuns:
| Costel_Ispas_1986 explică:

Normal ca soketul il stiu este 775 pentru ca m-am uitat inainte sa comand procesorul si de montat stiu si asta plus ca oricum nu se potriveste in altfel asa ca ramane de luat in serios faza ca nu suporta placa de baza...
Oricum mai astept idei poata voi reusi sa il fac sa functineze cu noul procesor.