| Florin_4402 a întrebat:

azi am luat o unitate noua

http://www.cel.ro/......670-1gb-l/

As vrea sa stiu daca pot debloca cel de-al 4-lea nucleu la procesor adica sa il transform intr-un AMD Phenom ii x4 B50 faca sa il stic sau ceva de genul si daca nu ar merge calculatorul ar porni as mai putea sa il readuc la normal adica sa il resetez si sa intru inapoi in bios sa dezactivezi ce-l de-al 4-lea nucleu si sa fie ca si cum nu sar fi intamplat. Si daca reisc ceva sa imi ziceti multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Spl1tS3c0nd a răspuns:

Da merge sa il deblochezi.Dar trebuie sa ii faci o frecventa mai mare.Adica overclock la mama dracu.Asta inseamna sa ai o frecventa la processor cam la vreo 4.00 GHz.Este bine sa il deblochezi mai ales ca ai un mare avantaj (un core este suficient sa faca multe chestii mai ales la jocuri).Iti trebuie doar o sursa destul de puternica High Power de 500W minim.NU risti nimic.Sansa de reusita de a debloca un processor AMD este foarte ridicata (aproximativ 95%).Eu personal am deblocat un AMD X2 la 4 nuclee si a mers perfect (la un prieten) si nu am avut nimic de riscat.Se merita sa il deblochezi doar daca ai o sursa buna.Asta e morala.

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Incearca, daca nu merge, nu merge si cu asta basta. Deblocarea depinde mult si de modelul placii de baza, nu numai de procesor.

| crasher a răspuns:

Florin, procesorul are doar 3 nuclee, numarul de nuclee nu se poate modifica, dar se poate overclocka procesorul din BIOS, cauta pe google Overcloclocking... Dar iti spun ca nu vei observa mare diferenta.

| crasher a răspuns:

Aaa, si daca il overclockezi prea tare, risti sa se arda sursa, sau sa nu ti se mai deschida pcul. in caz ca nu se mai deschide, desfa unitatea si scoate bateria aflata pe placa de baza, scrie pe ea RTC happy.

| Florin_4402 explică:

OK mersi din cea ce mi-ati zic sa intelg ca merge daca ati vazut si PC pe saitul de mai sus ati vazut sura placa de baza tot mersi cam asta e o sa il deblochiez daca va merge pun o poza happy

| Florin_4402 explică:

O ultima intebare daca il deblochiez si nu merge sar strica doar sura sau si procesorul?