| anonim_4396 a întrebat:

Buna, detin o mini firma sa zic asa si am un client care are probleme cu pc-ul, si-a luat o mare teapa saracul, a cumparat un Pc second hand si primul detinator a luat un Hardware ban, stiu ca trebuie sa schimb componenta care a primit BAN dupa serial number-ul ei, dar nu stiu cum as putea sa o identific. A primit ban pe Valorant si COD WZ, m-am gandit sa rulez jocurile o data fara HDD, dupa aia daca nu se rezolva inseamna ca nu HDD-ul a primit ban si sa reinstalez windowsul, pe un alt SSD si sa se rezolve asta daca a primit ban pe SSD, dar daca nu a primit pe SSD, am mai auzit ca se poate pe memoria RAM, asta e partea usoara, doar pun alte 2 memorii temporar sa testez, dar daca nici asa nu functioneaza, ce fac, cum identific componenta cu probleme?

2 răspunsuri:
| UnderVoltage a răspuns:

Cand primesti un hardware ban acesta este in general pe MAC-ul placi de baza.
Poti incerca sa modifici in registri adresa MAC cu o instalare proaspata de windows.
https://whatismyipaddress.com/change-mac
Dar cel mai probabil va fi nevoie sa schimbi placa de baza.

| MireP a răspuns:

Cel mai probabil sunt banate toate componente din acel calculator si te chinui degeaba.