| bozioru a întrebat:

Buna dimineata TPU, buna dimineata toti cei care aruncati aici cate un ochi.
Am o problema zic eu destul de nasoala si as dori daca se poate sa ma ajutati.
Ieri mi-am cumparat procesor si am instalat windows 7 in 64 bitsi.Am instalat yahoo messenger, steam, google chrome si inca 2-3 programele de pe site-uri oficiale. Dupa astea am mai instalat un joc care imi mergea cu placa asta video (de fapt orice joc imi merge pe ea). Problema este ca eu cand am intrat in acest joc a inghetat monitorul si si-a dat restart. A 2-a oara a inghetat dupa care ecranu s-a facut albastru.Si acum nu mai pot intra in windows si am niste dungi pe tot ecranu in Safe Mode, iar in BIOS imi apar pixeli. Funda cei care ma ajuta + respectul meu, deoarece nu vreau sa-l duc la reparat ca nu prea am timp.

Răspuns Câştigător
| username a răspuns:

Daca se ardea placa video avea monitorul negru si nu mai vedea nimic.
Reinstaleaza windows-ul si ia ultimele update-uri de la placa video.
Faza cu ecranul albastru e BSOD si cand il primesti iti spune si din ce motiv ai patit asta.
Problema mai poate fi si de la monitor, poate l-ai stricat, poate e vechi.
@radurex25 De ce sa treaca pe x32bits daca procesorul lui are suport de x64bits?

6 răspunsuri:
| ionuutzuu a răspuns:

Din pacate ti s-a ars placa video. Muta pe video on board vezi cum face. Daca n-ai onboard te duci la un prieten si ceri o placa video oarecare pe PCI-E x16 presupun si testezi. Bafta!

| radurex25 a răspuns:

Vezi sa nu ai calc in 32 biti.Dac da,trebuie formatat(din ce ai zis, nu ai instalat prea multe, deci nu o sa fie greu de recuperat) si incearca sa instalezi win 7 in 32 biti
bafta

| bozioru explică:

Nu mi s-a ars placa video.E luata de 2 saptamani si am probato al cineva si merge foarte bine palca video.Alta este problema, mi s-a mai intamplat si am rezolvat dar nu mai stiu cum.

| bozioru explică:

Placa video nu s-a ars.Nu are mai mult de 2 saptamani si nici macar nu am supuso la teste.Nu am apucat sa joc decat TDU 5-10minute cu ea.Am testat-o si la niste prieteni si merge perfect.Alta trebuie sa fie problema, dar nu-mi dau seama care.Plus ca la banii care i-am dat pe placa asta nu avea cum sa se strice asa repede din nimic.

| bozioru explică:

Da, faza naspa e ca asa face pe 2 calculatoare diferite de al meu.
Si nu pot reinstala windowsu decat de la alt calculator, deoarece aici nu imi citeste dvd-ul in bios de cand s-a intamplat treaba asta.
Va rog ajutati-ma, trebuie sa stiu sigur daca are ceva grav ca altfel trebuie sa o dau in garantie taman in Norvegia si o sa dureze foarte mult.

| bozioru explică:

Am reusit sa-mi repaer singur placa video pana la urma, am dezmembrat-o...era chipul putin mutat din vina supraincalzirii.