| BellaAndreea a întrebat:

Hey, deci sa incep :
Deschid calculatorul si deschid Google Chrome. Vreau sa intru pe facebook.com. Se incarca foooooarte greu si apoi mai si scrie :
"Hopa! Google Chrome nu a putut găsi facebook.com". De ce scrie asa? Este vreo problema legata de facebook sau de Google Chrome?
Si daca sau cautare pe google se incarca tot greu si mai si scrie :
"Această pagină web nu este disponibilă" si daca dau click pe "mai mult" scrie :
"Serverul de la ro-ro. facebook.com nu poate fi găsit, deoarece căutarea DNS a eșuat. DNS este serviciul de rețea care translatează numele unui site web în adresa sa de internet. Această eroare este cel mai adesea cauzată de lipsa unei conexiuni la internet sau de o rețea greșit configurată. Aceasta poate fi, de asemenea, cauzată de un server DNS care nu răspunde sau de un firewall care împiedică Google Chrome să acceseze rețeaua.
Verificați conexiunea la internet.
Verificați cablurile și reporniți routerele, modemurile sau alte dispozitive de rețea pe care le utilizați.
Verificați setările DNS.
Dacă nu știți sigur ce înseamnă aceasta, contactați administratorul de rețea.
Încercați să dezactivați anticiparea rețelei.
Accesați meniul Chrome > Setări > Afișați setările avansate... și deselectați „Anticipați acțiunile rețelei pentru a îmbunătăți performanța de încărcare a paginii". Dacă problema persistă, vă recomandăm să selectați din nou această opțiune pentru performanță îmbunătățită.
Permiteți browserului Chrome să acceseze rețeaua din setările pentru firewall sau antivirus.
Dacă este deja inclus ca program căruia i se permite să acceseze rețeaua, încercați să-l eliminați din listă și să-l adăugați din nou.
Dacă utilizați un server proxy...
Verificați setările de proxy sau contactați administratorul de rețea pentru a vă asigura că serverul proxy funcționează. Dacă nu credeți că ar trebui să utilizați un server proxy: Accesați meniul Chrome > Setări > Afișați setările avansate... > Modificați setările proxy... > Setări LAN și debifați caseta de selectare „Utilizați un server proxy pentru LAN".
Cod de eroare: ERR_NAME_NOT_RESOLVED"
Stie cineva ce se intampla? Urgent! Funda.

3 răspunsuri:
| RaduHD a răspuns:

Este de la tine, intra in Start si dai run.Scrie "cmd" in run dupa care introduci comnda: "ipconfig /flushdns" (FARA Ghilimele). Daca nu merge cu ipconfig poti folosi:
"net stop dnscahce"
"net start dnscache"

| Clawd3lw a răspuns:

Nu merge facebook-ul la majoritatea romanilor. E de la un virus. Incearca cu m.facebook.com

| alexcris007 a răspuns:

E problema de la ei...Nu merge in toata Europa si nici in Africa de Sud...Incearca sa scoata faza aia cu my special video(un virus periculos care iti baneaza contul de facebook).