| Grox113 a întrebat:

Îmi amintesc un joc vechi de MS-DOS care era cu o mașinuță spațială pe care o controlai și trebuia să ai grijă să nu se lovească de un obstacol sau să pice în spațiu. Sărea în sus peste obstacole și puteai să o facă să meargă mai repede sau mai încet, o controlai stânga-dreapta și se urca pe niște platforme. Era 3D dar făcut pe la începutul anilor 90 pentru MS-DOS deci era grafică 3D foarte „primitivă". Erau multe planete și fiecare planetă avea 3 nivele. Primul nivel era ceva cu soarele. Nivelele erau făcute din mai multe platforme de diverse culori și trebuia să te ferești de cele roșii că mașinuța exploda când le atingeai. Era destul de greu, când eram mic cred că abia am trecut de primul nivel. Îmi amintesc că atunci când porneam jocul avea o mică introducere cu mașinuța mergând repede pe un teren ca o tablă de șah cu pătrățele/carouri albastre și mov/roz și mașinuța mergea până când dispărea în zare și apoi apărea mare pe ecran numele jocului scris cu roșu (cred) dar eram mic și nu-mi mai amintesc, era ceva în engleză. Nu apăreau oameni sau alte personaje în joc, pur și simplu tu controlai mașinuța spațială. Când erai în joc, în josul ecranului îți apărea bordul mașinuței, îți arăta cât de repede mergi, câtă benzină mai ai, viața etc. Știe cineva cum se numea jocul? Vă rog ajutați-mă să îl găsesc. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Skyroads este jocul.

https://www.youtube.com/watch?v=qJZqlPF8Opo

| Grox113 explică (pentru aditimus):

MULȚUMESC MULT! Nu mă așteptam să primesc un răspuns corect așa de repede. Cât l-am căutat...

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

happy