| k1DDDddUu a întrebat:

Buna la toti! Am o intrebare pentru cei care se pricep BINE la pc-uri.
Tocmai mi-am cumparat o placa video Nvidia GeFroce 7300 GS 512 mb slot PCI-E x16.
Placa are racire pasiva, adica FARA cooler pe ea. Uitati o imagine cu placa http://upload.wikimedia.org/......video_.JPG In idle imi arata 90-95 grade celsius, daca ma joc NFS MW un timp variaza in jurul de 110 grade celsius, daca joc de exemplu Metin2, imi ajunge la uimitoarea temperatura de 124 grade celsius! In schimb, cand imi arata temp asta niciodata nu mi s-a restartat pc-ul, niciodata nu mi s-a blocat imaginea, niciodata nu mi s-a alberstrit ecranul sau faze de genu' care sa para suspect ceva de la placa video. Odata cand imi arata 90 grade celsius am desfacut repede carcasa si am pus mana pe placa, era calda spre fierbinte, dar am putut chiar sa tin buzele pe ea. Nu stiu ce sa zic, am testat cu diferite programe : Everest, CPUID HW, CPU-Z, iar la toate aceeasi temperatura. Scrie CLAR grade CELSIUS si nu FARENHEIT. Nu stiu de ce as baga un cooler pe ea, nici nu cred ca are loc deala de mufa de bagat cooler daca ea din fabrica nu are cooler. Ce-s cu temperaturile astea? Sa fie senzorii stricati? Cum pot afla temperatura adevarata? Asta este cea adevarata? Este normal sa fie asa o temperatura mare? Daca aveti vreo solutie va rog sa mi-o spuneti...si nu vreau sa schimb placa. Vreau sa stiu cum pot sa vad temperatura adevarata sau sa fiu informat bine de catre cineva! Numai bine!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pot fi si senzorii stricati dar, preventiv, sunt coolere pentru carcasa si poti sa bagi unul in carcasa. temperatura normala si care poate fi sustinuta este pe la 90-95 grade in forta. In carti scrie de 105 grade.124 imi pare cam mult.