| Ov3rh3at a întrebat:

Pe viitor doresc sa-mi fac un pc de gaming (tapan) si vreau sa stiu de cata putere trebuie sa fie sursa sa tina acest sistem?(nu doresc sa fac overclock)

- 2x SLI Placa video GIGABYTE GeForce GTX 980 Ti G1 GAMING 6GB DDR5 384-bit
- Procesor Intel Skylake Core i7 6700K 4. 0GHz
- Placa de baza GIGABYTE Z170X Gaming G1
- Memorie Corsair Dominator Platinum 32GB DDR4 2400MHz CL14 Quad Channel Kit
- SSD Samsung 850 Pro 256GB SATA-III 2.5 inch
- Hard disk WD RE 2TB SATA-III 7200 RPM 128MB
- Cooler CPU Corsair Hydro Series H110i Extreme Performance
- 7x Ventilator/radiator Corsair Air Series AF140 LED Red Quiet Edition High Airflow 140mm Fan

P.S: Doresc sa raspunda doar care se pricep big grin

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Ai ratat mici detalii marunte ne importante (TV Tuner, daca folosesti si alte periferice, daca ai unitate optica...).

Daca sistemul tau ar functiona 24/7 Full Load (100%) ai zis ca nu faci Overclock lasi setarile Default consumul se duce undeva la 800W iar sursa sa fie de 850W in sus in caz de cava.

Sursa trebuie sa ei sa zic 900W ca sa tina acel pc si daca vrei sa faci un mic upgrade sau sa adaugi cate ceva.

PStongueroblema ca tu vrei sa ei 2 Placi Video cu alimentare la sursa cu 2 mufe de 8 pini ca sa mearga placile video (2, 4,6 gaseai surse de tot fel dar cu 8 mai greu).
Te duci deja 1000W in sus nu-i nicio problema sursa va lua curent cat ii trebuie chiar daca are capacitate mare.
PS:Vezi sa fie Eficienta 80+ la fel si Ceritifacare 80+.

| Ov3rh3at explică:

Nu am uitat nici un detaliu, unitate optica nu voi mai folosi pentru ca USB big grin
Sistemul il voi folosi poate maxim 4-5 ore pe zi pentru ca lucrez ca mecanic de locomotiva si majoritatea timpului sunt plecat. Am vorbit acum recent cu un specialist in domeniul asta si mi-a zis ca o sursa Corsair Professional Series Platinum AX860 imi este de ajuns daca nu fac overclock.