| Marinngg a întrebat:

Mi-a fost spart contul de Instagram si anume, adresa de e-mail schimbata, dezasociere de la contul de Facebook si parola schimbata. A mai patit cineva asa ceva si a reusit sa rezolve problema? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| LauraSenpai a răspuns:

Începi cu contul de e-mail pe Yahoo, dacă poți să-l recuperezi cu numărul de telefon.
Dacă nu faci un cont nou pe Yahoo mail, iar apoi le scrii celor de la Yahoo despre fostul cont că ți-a fost confiscat de hackeri.
Cu noul cont, deschizi alt cont pe Instagram, iar unde este lupa, cauți numele fostului cont și reclamați situația dată.
Iar, parolele făceți-le din cifre, dar și litere. Iar la litere, folosiți un nume de sat, comună, chiar pe scurt.

7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Sunt hackeri care fac asta, ca antrenament.
Nu aveți altceva de făcut, decât să vă raportați contul pentru că vă folosește identitatea altcineva.
De asemenea schimbați, contul de e-mail.
La contul de Facebook, schimbați parola și contul de e-mail.

| Marinngg explică (pentru romeo78):

Unde as putea și cum să-l raportez, nu găsesc nici o modalitate sa le pot trimite un mail. La Instagram mi au schimbat hackerii mail-ul în a*****a@yahoo.com.

| Marinngg explică (pentru LauraSenpai):

Mail-ul nu mi-a fost furat, doar contul de Instagram și au schimbat mail-ul meu din contul de Instagram. Am sa încerc ce mi-ai spus, mulțumesc te voi declara câștigător, sper sa rezolv.

| romeo78 a răspuns (pentru Marinngg):

Succes, dar ar trebui să schimbi măcar parola de la e-mail. Nu cred că vei putea să te reînscrii cu vechea adresă de e-mail pe Instagram. Cred că trebuie o nouă adresă. Mai sunt site-uri unde poți face o adresă de e-mail. Vezi AOL.com

| LauraSenpai a răspuns (pentru Marinngg):

Începi cu contul de e-mail pe Yahoo, dacă poți să-l recuperezi cu numărul de telefon.
Dacă nu faci un cont nou pe Yahoo mail, iar apoi le scrii celor de la Yahoo despre fostul cont că ți-a fost confiscat de hackeri.
Cu noul cont, deschizi alt cont pe Instagram, iar unde este lupa, cauți numele fostului cont și reclamați situația dată.
Iar, parolele făceți-le din cifre, dar și litere. Iar la litere, folosiți un nume de sat, comună, chiar pe scurt.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti poti recupera contul accesand https://help.instagram.com/368191326593075

Pe viitor, te sfatuim sa iti securizezi conturile (adresa de email, conturile pe retele sociale) setandu-ti o intrebare de siguranta, un email alternativ sau numarul de telefon. Astfel, le vei putea recupera in cazul in care acestea au fost compromise.

| elenadaniela26 a răspuns:

Și eu am pățit aceiași lucru mă poate ajuta cineva?

| LauraSenpai a răspuns:

Ai reusti sa iti recuperezi contul? Am patit acelasi lucru astazi de dimineata si nu stiu ce sa fac... Daca ai reusit poti te rog sa imi spui cum?