| Marius_Zaharia_2000 a întrebat:

Buna seara TPU.ro,am si eu o problema, am luat astazi un sistem audio 5.1 pentru calculator,prima data l-am probat cu telefonul,apoi l-am probat cu PC-ul,totul bine, a functionat,cand sa-l instalez am scos unitatea frumos, am sters-o de praf, etc. Instalez sistemul audio la PC si nu merge. Ce sa fac?
http://imgur.com/12jeoTr
Imi arata ca merge sunetul, dar nu se aude...

2 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Iti zic numai 3 posibilitati de la ce ar putea fi sistemul audio.
Vezi daca ai bagat mufa corecta la acel sistem audio.
Daca nu-i de acolo vezi daca volumul este stat corespunzator.
Sau nai instalat driverul la placa audio, de citit il citeste dar nu-l vede ca o placa audio.Ca sa vezi daca il citeste sil vede ca un sistem audio du-te la computer dai click dreapta si alege manage, iar sistemul tau poate fii in 2 locuri:
-sistemul audio
- ori la. (? ) nul identifica.
PS:cand faci un print arata si tu problema dai click pe audio sau control panel si deschide toate ce tin de audio, volum imi dai un print cu TPU sau cu browser parca asta-i problema tanu nu iti merge netul.
Zic asta ca mai sunt si alti dar si eu care raspundem ori de pe telefon sau tableta.

| Alex_9631 a răspuns:

Salut! Urmeaza pasul 1 http://postimg.org/image/vvjj4ioup/
Urmeaza pasul 2 (selectand placa ta de sunet) http://postimg.org/image/h5bq3b3o1/. Nu este suficient! Ca sunetul sa functioneze, trebuie redeschisa aplicatia ta (de exemplu daca esti deja in browser, trebuie sa il inchizi si redeschizi ca sa-ti recunoasca sunetul, la fel si cu alte programe. Nu toate, dar unele necesita) Sper ca a fost de folos