| Street22 a întrebat:

Am nevoie de o parere( si va rog sa raspundeti doar cei care se pricep nu acei care habar nu au!) Eu vreau sa imi fac pc mai bunicel si m-am gandit la toate doar la procesor nu sunt hotarat!

Ce procesor sa imi cumpar AMD SAU INTEL?

Procesor AMD FX 4170, 4200MHz

sau

Procesor Intel® CoreTM i3 3240, 3400MHz

Vrea sa precizes ca eu pc-ul vreau sa il folosesc la jocuri,filme, muzica etc(eu doresc sa imi mearga jocurile la optiuni medii sau maximie) ex:GTA 4, Assasins creed etc

Parerile sunt impartite. Asa ca vreau o parere de la cei care se pricep.Multumesc dau FUNDA! Va rog ca sa aduceti argumente odata cu parerea voastrabig grin

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Intel, dar nu ala, e ridicol de scump fata de i3 3220, si singura diferenta sint aia 100Mhz in plus. Si eu aveam dilema ta, de fapt era una mult mai mare, AMD vs Intel ca utilizator si fan AMD din 1997 incoace. Cind am ajuns la partea cu consumul si problemele pe care le au chipseturile AMD cu SSD-urile, am zis "Gata" si am trecut pe Intel.
Ne zici si noua ce ai ales in rest? Nu de alta, dar poate avem sugestii mai bune, intotdeauna mai multe capete gindesc mai bine ca unul...winking
P.S. Ca idee, un FX-4170 haleste vreo 125W, daca il si forjezi, ajungi sa atingi vreo 140 sau mai mult. Eu am i3 2120 (deci generatia anterioara si consum cu vreo 15% mai mare decit vei avea la 3220), iar sistemul (carcasa Nexus Caterpillar cu 2 ventilatoare de 12, sursa Sirtec 400, i3 2120, 2 module ddr3, video HD 4770, SSD+HDD interne, hub USB extern ce are pe el uneori 4 device-uri (3 stickuri si un mouse, eventual 1 telefon la incarcat), unitate optica, placa de sunet dedicata (nimic foarte pretentios, un Xonar DS) consuma cam 175 W maxim in full load, asta cu tot cu monitor.

| Andyᵗᵐ a răspuns:

Mai intrebi? Procesor Intel® CoreTM i3 3240, 3400MHz deci INTEL.E si un pic scup si la propriu si la figurat.Dar poti face si tu un compromis pentru GTA 4 sau Assasins creed.O sa-ti mearga.GARANTAT.Daca vrei ceva mai ieftin cauta aici http://www.pcgarage.com/

| Street22 explică:

Pai vreau sa-mi iau asa:
HDD Hitachi Deskstar 7K1000.C 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA2

Placa video Gainward nVidia GeForce GT630, 2048MB, GDDR3, 128bit, HDMI, DVI, PCI-E

Placa de baza Gigabyte B75M-D3H, socket 1155

Memorie Kingston 8GB, DDR3, 1600MHz, Non-ECC CL10 DIMM HyperX Blu