| capsuna16 a întrebat:

Am o intrebare: Este posibil sa poata creea oricine jocuri? Daca da, as vrea sa incerc, numai ca imi trebuie ajutorul vostru.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

NU este posibil sa poata creea oricine jocuri! Un joc nu se face asa simplu, cateva click-uri si gata jocul. Daca vrei sa faci asta, atunci incepe de pe acum sa inveti c++ si dupa ce inveti cat de cat ceva, fa-ti rost de un game engine (Haaf's game engine pentru 2D, sau Irrlicht pentru 3D - ambele sunt bune pentru incepatori si au si documentatie buna). Poti de asemenea sa-ti faci propriul game engine folosind DirectX sau OpenGL.
Ca sa faci un joc ai nevoie de multe programe. Uite cateva dintre ele: The 3D Gamemaker, FPS CREATOR, MooMapper, TXD Workshop, IMG Tool, GXT Editor, Mission Builder, CarEd, AudioDecoder, Toata clasa de la Adobe, 2D MMORPG:Xtreme Worlds etc.Un inceput pentru tine este
aici ->>> http://www.thegamecreators.com/ si resurse aici: ->>> http://www.ambrosine.com/resource.html Bafta!