| Hamsterteddy a întrebat:

Am o problema cu calculatorul meu. Astazi cand am deschis calculatorul a inceput sa mearga foarte greu si imi apareau erori mereu. Nu stiu care e problema. Ieri mergea perfect si nu aveam nici o eroare, dar azi merge foarte greu. Am instalat un antivirus si am sters toti virusii, am mai sters cateva programe, dar tot merge foarte greu. Acum si jocurile merg foarte greu, dar inainte mergeau perfect. Eu am windows 7 ultimate 64 bits. Ajutati-ma va rog!

1 răspuns:
| TheCrusader a răspuns:

Saturi:
- este FOARTE util sa scrii ce erori primesti data viitoare; pentru ca mesajele de la erori reduc generalul problemei(ex: am avut astazi dimineata o eroare cand am butat in windows, are ceva calculatorul?; nu crezi ca ar fi util sa scrii ce erori primesti?)
- Ca sa nu te chinui incearca sa reinstalezi windowsul din nou, pentru ca ai instalat un antivirus si presupun ca ai avut virusi, nu este garantat ca inca nu mai ai alti "GANDACI" pe acolo + e mai simplu decat sa stai sa te complici sa gasesti o solutie.
- daca merge greu de la inceput, posibil sa ai un program care face ceva in background (ex. un miner sau ceva asemanator), intra in task manager si vezi ce programe ruleaza acum, cu
ce capacitate ruleaza si cat consuma din resurse (Ram), si vezi cat ram si cat cpu power mai ai liber.
Daca gasesti ceva suspicios cauta-i denumirea pe google si ala ce face, daca nu il gasesti, sansele sunt mari ca programul respectiv sa fie sursa. Poti sa il cauti in calculator sa vezi de unde porneste, sau poti sa mergi in msconfig sa il opresti de acolo.
- mai e o posibilitate ca s-o stricat ceva hardware, probabilitatea sa se fi stricat cava la un interval de o zi e mica dar nu e inexistenta.
- poate un fir nu face contact bine, sau poate ai foarte mult praf in carcasa: grija cand faci curat (citeste pe net ce sa poate intampla).
Daca nu merge nimic si DECIZI sa scrii ce erori primesti, poate am cum sa te ajut mai mult; pana atunci mult succes!