| lazarsergiu a întrebat:

Bună TPU ! Am o problemă , sau mai de grabă o nedumerire . Deţin un laptop Fijitsu Siemens v5535 si nu ştiu cum să mă conectez la wierless , sau macar să intru să văd reţelele disponibile . Am router wierless acasă , iar beculeţul de wierless este aprins constant .Funda love struck !

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Vezi in dreapta jos pe desktop (systray) ca ai o scarita. Da click pe ea si o sa-ti apara toate retelele de wireles din zona inclusiv reteaua ta. (scarita aceea se afla langa volum, baterie...)

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Este acea cu Szs Utilitz Tray? Pentru ca ma trimite în altă parte.

| neluL a răspuns (pentru lazarsergiu):

Uite asta este -> http://i.imgur.com/6LPQ5.jpg

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Dar mie nu imi apare scarita aia

| neluL a răspuns (pentru lazarsergiu):

Da click pe sageata asta si apoi click pe particularizare
http://i.imgur.com/JTsc9.jpg
o sa-ti apara pagina asta http://i.imgur.com/UXoTN.jpg
De aici este usor...

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Nici acolo nu imi apare scarita aia, pana aveam windows vista imi aparea, dar acum am windows xp profesional sp2

| neluL a răspuns (pentru lazarsergiu):

Intra in Start->run->Device Manager->aici la primul-> Adaptoare de retea ->da dublu click pe el si spune-mi ce ai.
http://i.imgur.com/F4FtS.jpg

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Am acolo o optiune Ethernet Controller, aia e sigur si am semnul exclamarii pe ea

| neluL a răspuns (pentru lazarsergiu):

Ethernet Controller ...si mai ce scrie? Ai dat dublu click pe el? alte detalii?
Intra aici si descarca pentru win XP pe 32 bit http://downloadcenter.intel.com/......nfirm.aspx
Bifeaza-> I accept the terms in the license agreement

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Nu mai scria nimic! Am dat dublu click pe el si imi aparea ceva si ma intreba daca vreau sa reinstalex driverul si a dat yes dar nu mergea.

| lazarsergiu explică (pentru neluL):

Nu mai scria nimic! Am dat dublu click pe el si imi aparea ceva si ma intreba daca vreau sa reinstalez driverul si a dat yes dar nu mergea. Am dat sa se instaleze programul asta si dupa ce s-a incarcat s-a intrerupt si mi-a ta o eroare : Nu se poate instala driverul pentru ca nu este... nu mai stiu ce, legat de Intel ceva

| neluL a răspuns (pentru lazarsergiu):

Fa-mi print screen de acolo din Device Manager! Fa mai multe printuri.
CUM FACI UN PRINT SCREEN? Te duci la pagina respectiva si apesi tasta PrtScr (dreapta sus)apoi deschizi Paint si dai ''Lipire''(sau Ctrl + V ) ->o sa-ti apara pagina acolo->dupa care o salvezi in format jpg sau png. Daca ai windows 7 mai ai si varianta unui mic program care il ai deja preinstalat ->SNIPPINGTOOL (il cauti in START). Acum pentru a obtine si un link pentru pagina respectiva incarci acea poza aici http://imgur.com/ si dupa incarcare iti va rezulta cateva linkuri (tu il copiezi pe al doilea din stanga sus -> Direct Link (email & IM)) si il postezi unde vrei tu (daca vrei sa arati poza cuiva ii trimiti acel link)
Bafta!