| Alinaaa17 a întrebat:

Am reinstalat de curand windowsul. Am windows 7 Ultimate, dar din pacate mi-a ramas celalalt windows care il aveam, windows XP. Cum pot sa fac sa-l sterg? Nu vreau sa reinstalez din nou windowsul. Cand deschid PC-ul imi apare sa aleg pe care windows vreau sa intru. Va rog ajutati-ma. Vreau raspunsuri concrete, bine explicite. Multumesc! Dau funda:*.

Răspuns Câştigător
| xToTheZx a răspuns:

Ai 2 Windows-uri pe aceeasi partitie sau pe partitii diferite?
Presupunand ca-s diferite.
Pastrezi Windows-ul de pe partitia C, pentru ca e mai usor asa.
Formatezi partitia D sau cum s-o numi partitia cu al 2-lea Windows ruland de pe Windows-ul instalat pe prima partitie.
Daca incerci invers atunci nu-ti va da voie, pentru ca al 2-lea Windows de pe partitia D are si niste fisiere/setari impartite cu partitia C.
Editezi din msconfig meniul de boot.
Start-->Run-->msconfig-->OK-->Boot. Si modifici acolo cu grija, stergand a 2-a intrare pentru Windows.

Sau Clik START -> RUN -> "msconfig", te duci la boot.ini,clik "Check all boot paths" si o sa iti arate ca ai doua windows-uri din care unul este incorect si te va intreba daca doresti sa il stergi ->clik

3 răspunsuri:
| AlinKun a răspuns:

Cauta in c sau unde a fost instalat un folder windows old si il stergi

| myhay0930 a răspuns:

Pentru ca cand ai instalat windowsul nu l-ai formatat ca sa il stearga pe celalalat

| Teotm a răspuns:

Salut.
Iti apare pe care sa intri pentru ca nu am formatat partitia C (unde e windows-u), ai instalat peste windows-ul anterior.
Este o modalitate de a sterge windows xp, dar eu zic sa il reinstalezi pe cel 7, fara sa il stergi din windows. E mai indicat sa fie de la inceput, totul curat.
Dar hai sa iti zic si cum poti sterge un windows, daca ai doua.
intra in start Start, dai click pe Run si scrie msconfig (enter) apoi du-te unde scrie Boot. Si modifici acolo dar vezi ce modifici sa nu ingreunezi situatia, stergand a 2-a intrare in windows.