| Băă_Ionut_1998 a întrebat:

am si eu o intrebare, daca am unitate ASRock mai micuta, am windows XP Profesional, pot sa il schimb in windows vista sau 7?
Am auzit ca daca am procesorul, hartdiscul mic etcc nu merge o sa-mi mearga greu.~! Asa este? DAU FUNDA CINE MA AJUTA! Go Go!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Uite cerintele pentru XP: Procesor Pentium 233 megahertz (MHz) sau mai rapid (se recomandă 300 MHz)
Cel puțin 64 megaocteți (MO) de RAM (se recomandă 128 MO)
Cel puțin 1, 5 gigaocteți (GO) de spațiu disponibil pe hard disk.
Si uite cerintele pentru Windows 7:

Procesor de 1 GHz sau mai rapid pe 32 biți (x86) sau pe 64 biți (x64)

1 gigaoctet (GO) RAM (pe 32 de biți) sau de 2 GO (pe 64 de biți)

spațiu disponibil pe hard disk de 16 GO (pe 32 de biți) sau de 20 GO (pe 64 de biți)
Dispozitiv grafic DirectX 9 cu driver WDDM 1.0 sau mai recent. Daca crezi ca te incadrezi poti pune Windows 7. Era mai bine daca spuneai ce placa de baza ai, ce procesor, ce memorie RAM si marimea HDD-ului.

| Băă_Ionut_1998 explică (pentru Salontanul):

Bine oricum creca o sa-mi iau un calculator mai performant!

| Salontanul a răspuns (pentru Băă_Ionut_1998):

Atunci poti sa pui Windows 8.1. Este foarte bun!