| IrinaIvashkov a întrebat:

Buna TPU

Am un Samsung Galaxy Ace, si va rog foarte frumos sa fiti atenti la detaliul urmator, este versiunea s5830i.
Am Android 2.3.6, si vreau sa-i fac actualizare la jelly bean sau acea versiune 4.0.2 (nu mai stiu exact), fac asta mai mult pentru a putea pune clipulete pe instagram
Cum fac actualizarea? Va rog mult explicat-mi pas cu pas.Dau fundita:*

Răspuns Câştigător
| raikidd a răspuns:

Un update oficial nu exista si nu cred ca va exista vreodata pentru ca s5830i are doar 278mb ram, daca avea 512mb poate primea update cand apare 4.4 kitkat.
Trebuie sa iti pui custom rom, uite aici o lista http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1730,trebuie sa ai grija pentru ca nu toate rom-urile sunt bune si este greu pentru un incepator sa flash-uiasca un rom.
Pasii premergatori sunt urmatorii: 1.root-eaza telefonul 2. flash-uieste clockword mod recovery aici e un ghid nu prea detaliat: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1552792
Ghiduri gasesti pe google fara numar daca stii sa cauti, scrie "how to... on s5830i" si sigur vei gasi.
PS. Daca iti root-ezi telefonul sau flash-uiesti ceva ti-ai pierdut garantia telefonului.

3 răspunsuri:
| IrinaIvashkov explică:

Eu am vazut un video deci se poate, doar ca nu prea am inteles

| Wr3nch a răspuns:

Salut. Din pacate nu poti face update la o versiune mai noua de android datorita limitarilor tehnice ale telefonului( prea slab fata de cerintele necesare).