| Petrus_Emanuel-Mihai_1988 a întrebat:

Buna TPU. Am vazut la unele jocuri PC cum le deschizi inainte de a intra in meniul lor iti apare scris mare : Unreal Tournament ce e aia de fapt? Fabricatia sau firma care se occupa de el si are intiala literei U.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E compania care a creat acel joc. Cum e Epic Games, de exemplu.

| TheRealFantasy a răspuns:

Sigla aia cu U mare este de la Unreal Engine pe care ruleaza jocul efectiv, adica aplicatia/software-ul cu care a fost creat/codat. Este cu totul altceva, Unreal Tournament este un joc.

Sunt mai multe versiuni dar toate au cam aceeasi sigla, Unreal Engine 3 pentru jocuri mai vechi de la 2010 incoace dar mai nou se folosesc Unreal Engine 4 si 5. Ai nevoie de un PC bun ca sa rulezi jocuri pe un engine mai nou, mai ales astea ca si jocurile ocupa mult mult spatiu si mananca multe resurse (RAM).