| denisQ00 a întrebat:

astazi mi-a venit un pc pe care l-am comandat de pe CEL.RO dar a venit cu o mica chestie, efectiv merge totul la el, ventilatorul de la procesor, placa video (au bec si se aprinde) dar imi spune ca nu e semnal la monitor, a mai patit cineva asa ceva si ce a facut ca sa remedieze problema, v-as ruga frumos sa ma ajutati, sa fie de la ram?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Posibil sa se fi miscat ceva in timpul transportului, daca nu ai sigiliu pe unitate desfa panoul lateral si vezi daca s-a miscat ceva, placa video iesita din slot sau ramii.

| denisQ00 explică (pentru Intruder19):

Si eu m-am gandit, dar placa video lumineaza la fel si ram, dar am sigiliu sad, daca l-as trimite in garantie ce ar trebui sa fac

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Daca pc-ul are placa video dedicata, incearca sa conectezi intai monitorul la placa de baza, iar apoi intri in bios si setezi ca semnalul video sa fie dat de PCI-Express, nu pe onboard. Sau conecteaza monitorul la placa video dedicata in cazul in care intai ai incercat sa conectezi in placa de baza.

| denisQ00 explică (pentru Zangetsu):

Din pacate am incercat amandoua, am pus HDMI prin placa de baza, apoi prin placa video, dupa am incercat si VGA, dupa cu DP, si nimic, m-am uitat pe YT sa vad care este faza, cel mai mult aparea ca posibil sa fie de la ram, dar din moment ce se aprinde RGB-UL... Ai discord sa vorbim mai liber poate rezolvam ceva...